Ana Sayfa Ekonomi Konaklama gelirleri %14 artmıştır, ancak “turizm vergisi”nden elde edilen gelirler sadece 3...

Konaklama gelirleri %14 artmıştır, ancak “turizm vergisi”nden elde edilen gelirler sadece 3 172 levdir

892
Paylaş
DCIM100MEDIADJI_0298.JPG

2018’in ilk yarısı için Kırcali belediyesinde turizm vergisi geliri sadece 3,172 (üç bin yüz yetmiş iki) levdir, yani toplam oranına göre % 7,9 bir gelir elde edilmiştir. Bu veriler, emlak vergileri bölümüne ilişkin belediye gelirleri raporunda yer almaktadır.

Uzmanlar, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında oluşan bu aranın kapatılmasını bekliyor, ancak eğilimler, yıl sonunda bile verginin yüzde 100 ödenmemiş olacağını gösteriyor. “Turizm vergisi”, Turizm Yasası gereğince, konaklama yerlerinde sağlanan barınma ve konaklama hizmetlerine yönelik olarak uygulanan turizm ücretinin yerini alıyor.

Cumartesi günü Kırcali’deki bir forumda, Turizm Bakanı bölgedeki turistlerin sayısı artığını belirtmişti.

Ocak-Temmuz döneminde, Kırcali bölgesinde 28 bini aşkın misafir konakladı, bir yıl önceki aynı döneme göre bu rakam % 4,7 ile artmıştır. Toplam konaklama günü yaklaşık 45 bindir ve % 5,3’lük bir büyüme göstermektedir. Gecelik konaklamalardaki artış yüzde 14’ten fazla olup, konaklamalar 1.685 milyon lev gelir sağlıyor. 2017 yılı boyunca Kırcali’deki ve çevredeki otelciler hazineye 37 612 lev vergi ödemiştir.

Olaybg.com