Ana Sayfa Ekonomi Koronavirüsten kazanç: İşletmeler faaliyet değiştiriyor, bir günde 1500 maske üretim kapasiteli konfeksiyon...

Koronavirüsten kazanç: İşletmeler faaliyet değiştiriyor, bir günde 1500 maske üretim kapasiteli konfeksiyon çalışanları

175
Paylaş

Dikiş atölyeleri, kendi üretimlerini değiştirerek tıbbi maskelerin yetersizliği sorununu çözüyor. 24rodopi.com’un verdiği habere göre, yaklaşık on günden beri sektördeki şirketler koruyucu ekipman dikmeye başladı. Dokunmamış veya pamuk kumaş gibi kullandıkları hammaddeye bağlı olarak iki tür maske üretiyorlar: tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilir maskeler. İkincisi, sektördeki çalışanlara göre, „yüksek derecede yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir“.
Bunu ilk düşünenler Ruseliler. Ardından Pazarcik ve Asenovgrad konfeksiyon atölyeleri bu üretime başlamıştır. Çok yakında bu tür üretim, Türkiye’deki kumaşların düşük fiyatları nedeniyle maskeler için hammaddeyi kolay ve ucuz bir şekilde sağlanabileceği Kırcali’de de başlayabilir. Şu anda yaklaşık 50 metre kumaş 80-90 leve satılıyor, bu uzunluklardaki kumaştan ise yüzlerce maske çıkıyor. Kırcali’deki işletme sahipleri, “Piyasada doldurulmamış niş olamaz. Bir terzi günde 1500 maske üretiyor. Bunun ise, ülkedeki maske eksikliği kapatılacağı ve bir hafta içinde tüm satış noktalarında kolaylıkla bulunabileceği anlamına geliyor” diye belirtiyor.
Maske ücretlerinin defalarca yükseldiğini hatırlatırız. Koronavirüs öncesinde 7 ile 15 stotinka arasında satılan maskeler şu anda yaklaşık 1.60 leve satılıyor. Bu durum, koruyucu ekipman üretimine geçen işletme sahiplerine göre değişecek ve birkaç gün içinde fiyatlar yaklaşık 50-60 stotinkaya düşecek.
Olaybg.com