Ana Sayfa Yaşam Köy muhtarı: Çocuk yok, gelin istemeyen 40 bekarımız var!

Köy muhtarı: Çocuk yok, gelin istemeyen 40 bekarımız var!

921
Paylaş

Çocuklar çok az, oysa evliliği duymak istemeyen bekarlarla dolu. İşsizliğin sıfıra indirildiğiği bu Rodop köyü giderek eriyor.
Devin ilçesi Selça köyünde yıl başından bu yana tek bir çocuk doğmuş, o da Fransa’da. Okulda ise köyden sadece 6 çocuk var. Selça Muhtarı Venelin İvanov’un da belirttiği gibi, değiştirilmiş boru hatları, kanalizasyon, iki su arıtma tesisi ve mükemmel bir konuma sahip, yani altyapısı muhtaeşam olan bu köyün sorunu çocukların olmaması. İvanov daha şunları paylaşıyor: “Köyümüz çok güzel, yaklaşık 500 sakini var, işsizlik yok. Ancak köyde çocuk kalmaması büyük bir dert. İlkokul düzeyindeki köy okulunda 6 çocuk okuyor, gelecek yıl ise artık kapatılabilir.” Köy muhtarı, sayılarının yaklaşı 40 olduğu ve evlenmek istemeyen bekarlara isyan ediyor ve şöyle yakınıyor: “Bekarların her biri yuva kurup ikişer çocuk sahibi olasa köyümüzde anaokulu da olacak, okul da, ancak evliliğe yanaşmıyorlar.”
Muhtar yıllar boyunca köyü terk eden ailelerin sayısını da hesaplamış, belirttiklerine göre sadece Filibe’ye yerleşen aile sayısı 300’dür. İvanov, “Yurtdışında çok insanımız yok. Köy sakinlerimizin işi var, Tsalapitsa, Devin, Mihalkovo gibi yerlerde çalışıyorlar belki, fakat işsiz değiller. Çok az ailemiz yurtdışında gurbette, ancak bu yıl dünyaya gelen tek çocuğumuz Fransa’da dünyaya geldi. Bunun iyi tarafı, bebek ve annesi şu anda Selça’da olmalarıİ” diye açıklayıp köy okulunu korumayı ve daha çok gencin evlenmesini sağlamayı umuyor. Köy muhtarı daha şunları paylaşıyor: “Elimden geleni yapıyorum. Muhtar sandalyesinde oturmuyorum, sürekli vatandaşlarımıza yardım ediyor ve köyümüz için birşeyler yapmaya çalışıyorum. Eşim 500 lev verip bana sandalye almış, ancak ben orada oturmuyorum. Sokak aydınlatması için gerekli ampullari kendi paramla aldım ve gerktiğinde kendim değiştiriyorum. İnsanlara yardımcı olmaya çaılışıyorum, ben olmasan yaşlılara el uzatacak kimse yok.”
Ülke çapındaki listenin ilk başında yer alan Smolyan da dahil olmak üzere Rodop dağları nüfusu hızla eriyor, yıl başından bu yana ise Smolyan hastanesinde sadece 99 bebek doğmuştur.

olaybg.com