Ana Sayfa Yaşam Köydeki 1 numaraya 600 levin üzerinde maaş! Bazıları gurbete gitmek için istifa...

Köydeki 1 numaraya 600 levin üzerinde maaş! Bazıları gurbete gitmek için istifa ediyor

972
Paylaş

521 köy muhtarına bir çalışma dönemi için 15 milyon lev sağlanıyor!

Bir çalışma dönemi için Rodoplar’daki köy muhtarlarına 15 milyon levin üzerinde maddi destek sağlanıyotr. Rodopi Voice’un yaptığı araştırmalara göre, bu rakam sadece küçük yerleşim merkezleri yönetiminin maaşları için yapılan masraflardır. Köylerdeki en önemli memurların ortalama maaşı 600 levin biraz üzerindedir. Kırcali ve Smolya’ın 17 ilçesinde 521 muhtar ve muhtar vekili bulunmakta. Yönetimleri altında bulunan nüfusa göre muhtarların maaşları 500 ile 1000 lev arasındadır. Çalışma ortamları bir odada değil, tam anlamıyla köydeşlerinin bahçe ve avlularıdır. Muhtarlık görevi tam zamanlı bir görev olup daha yüksek gelir için bazıları ise bu görevinden istifa ediyor.
Rudozem köylerinden Korita’nın muhtarı Anit Bojanov, inşaat alanına geçmek üzere memurluğu terk etti. Muhtar olarak Bojanov yaklaşık 600 lev alırken, mesleği olan inşaat teknisyeni olarak bu rakamın üç katını alacaktır. Rudozem Belediye Başkanı Rumen Pehlivanov, konuyla ilgili şunları paylaştı: “Köy muhtarlarının maaşları düşük olması oldukça büyük sorun yaratıyor. Korita muhtarı olayı da bunun bir çrneğidir. Muhtar olarak istifasını sunup üç katı maaş için inşaat teknisyeni oldu.”
Bojanov, düşük maaşlardan dolayı istifa eden Smolyan ilindeki muhtarlardan ilki değil. Birkaç gün önce Devin ilçesine bağlı Beden köyü muhtarı da istifa ederek Fransa’ya gurbete gitti. Yeni muhtarlarını belirlemek için köy halkı ise tekrar seçime gidecek. Birkaç zaman önce deö emeklilik maaşını artırmak üzere bir köy muhtarı maden nocaklarına inmişti.
Kırcali ilçesindeki muhtarları 660 ile 830 lev arası maaş alacak. Muhtarların maaşlarını yükseltme teklifi Kırcali Belediye Meclisi tarafından onaylandı. İlçede, 2015 yerel seçimlerinde belirlenen muhtarları ile 94 muhtarlık bulunmakta. Muhtarların maaşları 2012 yılının başlarından bu yana artırılmamıştı. En yüksek maaşı, kendi bütçeleri bulunan ve 1000 kişinin üzerinde nüfusa sahip olan köy muhtarları alacak.
Çok nüfuslu Smolyan köylerindeki muhtarlar ise 1000 levin üzerinde maaş almakta.

olaybg.com