Ana Sayfa TOP Kuzey Yunanistan’da Bulgar turist patlaması, ancak en az harcayan da Bulgaristanlılar (video)

Kuzey Yunanistan’da Bulgar turist patlaması, ancak en az harcayan da Bulgaristanlılar (video)

133
Paylaş

Bu yaz Kuzey Yunanistan’da çok sayıda turist olsa da mağazalardaki ciro beklentilerin oldukça altında. O Chronos’un veriği habere göre, Yunan otelciler de şikayetçi, odaları % 70 ile % 80 arasında dolu.
Kuzey Yunanistan’ı ziyaret eden turistler arasında Bulgaristanlılar en fazla, ancak Rodop bölgesi tatil beldelerinde en az parayı bırakanlar da onlar. Bu veriler ise, Komotini (Gümülcine) Belediye Meclisinin Turizm Komisyonunun tespitleridir. Restoranlar, kafeler ve dükkanlar, sayıları daha az olan Türk ve Romen turistlerin alış verişinden elde edeceği kâra güveniyor.

DCIM100MEDIADJI_0238.JPG

Bulgar turistler nadiren meyhaneye gidip mağazalardan alışveriş yapmıyor. Mevcut turizm sezonu analizlerine göre, Bulgaristanlılar kendi ülkelerinden yiyecek taşımayı tercih ediyorlar. Ayrıca, Bulgarlar otellerde oda veya daire yerine özel mülk kiralamayı tercih ediyor. Ancak, buna rağmen Komotini (Gümülcine) belediyesi nispeten güçlü bir turizm sezonu olduğunu rapor ediyor. Şu anda otellerin doluluk oranı yüzde 70 ile 80 arasında. Turizm Komisyonunun analizinde ayrıca, “Turizmin Amirali” olarak adlandırılan ve turistler tarafından en çok tercih edilen destinasyonun Fanari şehri olduğunu da belirtiyor.

Olaybg.com