Ana Sayfa Ekonomi Lira’nın değeri düşmeye devam ediyor! Türkler 14 günde 7 milyar dolara altın...

Lira’nın değeri düşmeye devam ediyor! Türkler 14 günde 7 milyar dolara altın satın aldı

849
Paylaş

Türk lirasının çöküşü sürüyor. Koronavirüs pandemisi de. Belirsizlik bir iki hafta içinde Türklerin sahip oldukları her şeyi altına çevirmelerine neden oldu, son iki haftada 7 milyar dolara altın satın aldılar.
Fakti Bg’nin verdiği habere göre bir emekli polis, “Altına yatırım iyi ve bu yüzden elimdeki doları altına çevirdim. Türk liralarımı bankadan çekip onlarla da altını almak istiyorum, fakat koronavirüs nedeniyle bankaya gitmekten korkuyorum” diye belirtiyor.
Emekli polis, Kapalıçarşı’da kuyumcu dükkânında sıra beklerken altının değeri 1 TL arttığını belirtiyor. Türklerin eylemleri ise şaşırtıcı değil. Bankacılar ise, tasarruflarını biriktirmek zorunda kaldıklarında genellikle değerli metale başvurduklarını hatırlıyor. Kuyumcu Mağazaları Derneği, „minder altı“ 5.000 tona yakın altın bulunduğunu bildirdi.
Altının fiyatı rekor seviyede, buna rağmen Kapalıçarşı’daki kuyumcu dükkanlarına gelen tüm ziyaretçiler almak istiyor. İstanbul’da en büyük kuyumcuların bulunduğu çarşıdaki bir kuyumcu, „Sadece altın almak için gelip arabalarını hatta evlerini satmayı düşündüklerini söyleyen yüzlerce insan“ diye belirtiyor.
Bu yılın başından bu yana Türk lirası % 20 değer kaybetti ve son 3 haftada Türklerin elde ettiği sabit kıymetler (altın ve ABD doları) 220 milyar dolara ulaştı.

Fotoğraf: Shutterstock

Olaybg.com