Ana Sayfa Gündem Lütvi Mestan: Başkasının suçunu ve günahını üzerime almayacağım! Dava suçlu olduğumdan değil…

Lütvi Mestan: Başkasının suçunu ve günahını üzerime almayacağım! Dava suçlu olduğumdan değil…

744
Paylaş

15 aydır trajediyi tekrar tekrar yaşıyorum, ancak suçluluk yasal bir kategoridir ve başkasının suçunu ve günahını üstlenmeyeceğim.
bTV’nin sabah kuşağında yapmış olduğu açıklamada DOST Partisi Başkanı Lütvi Mestan bunları söyledi. Mestan, 14 Nisan 2019’da Zagorsko köyü yakınlarında Makas-Kırcali karayolunda meydana gelen ve Ecrin bebeğin öldüğü kaza hakkında yorumda bulundu. Soruşturma bitti, Mestan dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme ile suçlanıyor.
Mestan, “Kazanın Yunanistan-Kırcali yönünde hareket eden bir araçtan kaynaklandığını öne sürebilmek için, aylar boyunca tüm medyalar çarpma sonucu sağ tarafından hasar görmüş aracımın fotoğraflarını yayınladılar. Gerçek şu ki, bu araba ters yönde hareket ediyordu. Yol şeridi serbestti. Onun karşı şeritte olmasını yasaklayan 200 metrelik devamlı yol çizgisi var. Hüseyin Tefik’in Makas yönündeki araç şeridinde işi yok, başkasına ait şeritte önceliği yok. Bu, sol tarafta kesinlikle hasar görmemiş olan „Volkswagen“ aracımın fotoğrafıyla kanıtlanmaktadır” diye belirtti.
Siyasetçi bir kez daha, “Gerçek şu ki, manevrayı yaptıktan sonra aracıma çarpıldı, artık şeridime yerleştim ve Hüseyin Tefik’in şeridini serbest bırakmıştır” diye beyanda bulundu.
Mestan daha, “Kazanın asıl nedeni olan adamın tüm bu ihlalleri, daha olay yerini inceleme gününde Savcılık için açıktı, ancak beni suçlamayı amaçladıkları için gözlerini kapattılar” diye belirtti.
DOST Partisi Başkanı, “Dur işaretinde durmamakla suçlanıyorum – bu çok saçma, Savcılık böyle bir iftira iddiasını kanıtlayamayacağını biliyor ve bu yüzden tüm çabalarını ikinci suçlama olan görüş mesafesine odakladı. Fakat tam ve nesnel bir soruşturma yapmış olsalardı, gerçeği tespit etmiş olacaklardı. Savcılık üzerime gerçek bir baskı, savcılık keyfiyeti uyguladı ve beni adil yargılanma hakkından mahrum etti. Gerçekleri kaba bir şekilde manipüle etti. Önce 13 ihlal işlediğim iftirasıyla ehliyetimi elimden aldı, oysa bu ihlaller sürücü olarak hiç kullanmadığım partinin araçlarıyla yapılmıştır. Bu nedenle, bu dava bittikten sonra bir iftira davası açacağım. Aynı zamanda, Hüseyin Tefik Ahmed için, sadece 2005’ten 2019’a kadar, 14’ü hız ve 4’ü hatalı sollama ile ilgili 18 ciddi trafik ihlali tespit edildi, ancak ehliyetine el konulmadı. Kazada yer alan diğer sürücünün ehliyetine 10 gün önce el konuldu, bunu da benden öğreniyorsunuz. Benimkine el koyulması ise yüksek bir sesle bildirildi. Bu adam düzenli olarak yolda agresif davranışlar sergileyerek araç kullanıyor, Savcılığa sadece 4 saniyede 20’den fazla ağır yasa ihlali gerçekleştirdiğini gösteren videolar sunduk. İkinci incelemeden önce, çamurlu burun ile birlikte görüş hattımda bir bariyer oluşturan 3 metre yüksekliğinde 108 çalı kesildi. Bu da ağır bir suç olan delil imhası oluyor. Ancak Savcılığın en büyük manipülasyonu, daha sonra görüş mesafemi 5 metre ileriye kaydırmak için durma çizgisi koymasıdır. Suçlu olduğum için değil, adım Lütvi Mestan olduğu için suçlandım. Savcılık siyasi bir kurgu tarafından yönlendirildi. Savcılar tüm haklarımı ihlal etti. Mahkeme Savcılığın ehliyetime el koymasını yasadışı olarak değerlendirdi ve iade etti” diye belirtti.Olaybg.com