Ana Sayfa Gündem Lütvi Mestan Türkiye Büyükelçisini savundu

Lütvi Mestan Türkiye Büyükelçisini savundu

920
Paylaş

24rodopi.com’a gönderdiği mektupta DOST Partisi Başkanı Lütvi Mestan şunları paylaşıyor: “Dün Kırcali’de, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Bulgaristan’daki Türklerin ana dillerini öğrenme doğal hakkını savundu.
Bulgar siyasetçilerin ve her şeyden önce Başbakan Boyko Borisov’un aşırı milliyetçi tepkisi, Bulgaristan’ın azınlık haklarının korunmasında Avrupa standartlarından ne kadar uzak olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu konuda tüm partiler arasında son derece tehlikeli ve antidemokratik bir “fikir birliği” gözlemliyoruz.”
Lütvi Mestan, “Komünist rejimin sona ermesinden 30 yıldan bu yana sadece milliyetçiler değil, aynı zamanda diğer sistemik partiler de, ana dilimizi ders müfredatının „Zorunlu Hazırlık“ bölümünde okunması konusunda Balkan Yarımadası’nın en büyük azınlık olan Bulgaristan’daki Türk azınlığı haklarında inatla ayırımcılık yapmıştır” diye belirtiyor.
Lütvi Mestan, “Bu hatalı devlet politikasının bir sonucu olarak, ana dilini okuyan çocuk sayısı 1992/93 öğretim yılında 110.000’den bugün 10.000’e düşmüştür. Dahası, NATO ve AB üyesi olan Bulgaristan Cumhuriyeti, seçim kampanyaları sırasında ana dili kullananlara para cezaları vermeye devam eden 28 AB Üye Devleti arasındaki tek ülkedir. Bu faaliyette olan çirkin bir ayrımcılıktır. Soru ise, bunun ne zamana kadar süreceğidir? Sözde azınlık haklarımızı koruduğunu söyleyen, uygulamada ise kişisel ve kurumsal çıkarları için haklarımızı satan partilere oy vermeye devam ettiğimiz sürece devam edecektir” diye ilave ediyor.

Olaybg.com