Ana Sayfa Gündem Makas sınır kapısı 4 saat boyunca kapalı kalacak, saat 11.00 ile 15.00...

Makas sınır kapısı 4 saat boyunca kapalı kalacak, saat 11.00 ile 15.00 arasında Zlatograd sınır kapısını kullanın!

836
Paylaş

Bugün saat 11.00 ile 15.00 arasında Makas – Nimfeya sınır kapılarını kullanarak Yunanistan’a gitmek imkansız olacak. 24rodopi.com’un verdiği habere göre, trafik Zlatograd sınır kapısına yönlendirilecektir.
Başbakan Boyko Borisov ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki işbirliğinin yanı sıra Balkan bölgesindeki enerji, altyapı ve ulaşım bağlantılarını görüşmek üzere bir görüşme düzenleyecek.
Görüşme, bugün Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki doğal gaz bağlantısı çalışmalarının açılışından sonra gerçekleşecek.
Projenin inşaat faaliyetlerinin açılış töreni, 22 Mayıs 2019 tarihinde saat 11: 30’da Makas sınır kapısı önündeki yolda, Kırkovo köyü yakınlarında gerçekleştirilecek.
Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ara bağlantı Avrupa Birliği’nde enerji piyasasının güvenliği ve rekabetçiliği için öncelikli projelerden biridir. Gaz tedariklerinin ve teslimatlarının Bulgaristan ve Güneydoğu Avrupa’ya çeşitlendirilmesinin sağlanması açısından da son derece önemlidir. Bu arabağlantı, doğal gaz kaynaklarının gerçek bir çeşitliliğine yol açacaktır. Bu sayede Trans-Adriyatik doğal gaz boru hattından Azerbaycan doğalgazını alacağız, buna ek olarak, ara bağlantı yoluyla Bulgaristan, Alexandroupolis terminali aracılığıyla ABD, Katar, Cezayir, İsrail, Mısır ve diğerlerinden sıvılaştırılmış doğal gaz alabilecek.
Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki gaz boru hattı bağlantısı 182 km uzunluğunda, bunlardan 150 km Bulgaristan topraklarındadır. Boru hattı Yunanistan’ın Komotini (Gümülcine) şehrinden başlayıp Stara Zagora’daki Bulgar gaz iletim sistemine bağlanıyor. Teknik kapasitesi 3 ila 5 milyar metreküptür, projenin toplam maliyeti ise 220 milyon avrodur.
Olaybg.com