Ana Sayfa Siyaset „Market Links“: Halk seçim istiyor, parlamento değişecek – milliyetçiler zayıflıyor, demokratlar girecek

„Market Links“: Halk seçim istiyor, parlamento değişecek – milliyetçiler zayıflıyor, demokratlar girecek

783
Paylaş

Seçimler bugün yapılsaydı, Millet Meclisi mevcut olanından farklı bir yapılandırmaya sahip olacaktı. İstatistiğe göre % 16.9 oy oranı ile GERB, % 15.8 alan BSP’nin önüne geçiyor. HÖH oyların yüzde 4.6’sı ile bir sonraki parlamentoyo girişini garanti ediyor, şu anda parlamento dışı kalan Demokratik Bulgaristan grubu, Birleşik Vatanseverlerin oyuna ererek parlamentoya giriyor. Veselin Mareşki’nin İrade Partisi millet meclisi dışında kalıyor. Bulgaristan vatandaşlarının 3 / 4’ü şu anda devletin durumundan memnun değil. Bu veriler, bTV’nin Bu Sabah programına katılan Dobromir Jivkov tarafından açıklanan “Market Links” tarafından gerçekleştirilen araştırmadan elde edilmiştir.
Jivkov daha şunları belirtiyor: “Tahminlere göre, Bulgaristan vatandaşları halihazırda erken seçim beklemeliler, çünkü devletin gidişatından duyulan memnuniyetsizlik oldukça yüksektir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, bu yıl Mayıs ayında hoşnutsuzluk % 55 iken, Kasım ayında % 74’e yükseldi. Halkın yaklaşık % 80’i protesto için bir sebep olduğuna inanmaktadır. Aktif olarak katılmasa da, çoğunluk protestoları destekliyor.”
Verilere göre, protestoların ana sebebi olarak öne çıkan akaryakıt fiyatları, insanların sokağa çıkmasını sağlayan ana sebep değildir.
Dobromir Jivkov konuyla ilgili şunları paylaşıyor: “Yakıt fiyatları protestoyları başlatmış olabilir. Mesele, insanların genel olarak yaşam standartlarından memnun olmadıklarıdır. Eurostat’a göre, her üç Bulgaristan vatandaşından biri, sosyal dışlanmışlığın eşiğinde.”
Son iki ay içinde, iki temel siyasi güç olan GERB ve BSP arasında seçmen desteğini kaybetme eğilimi tekrar gözlemleniyor.
Jivkov, “Şu anda BSP, Bulgar toplumunun bulunduğu krizden somut temettü elde edememektedir. Hatta bu ay GERB seçmenlerinin harekete geçirdiğini görüyoruz. Geçen ay oylama bazında neredeyse eşit sonuçlara sahibiz, oysa şimdi GERB’nin olası bir oylamada ilk siyasi güç olacağını düşünüyoruz. Birleşmiş Vatanseverlerin seçim desteğinde somut bir düşüş var, eğer seçimler şu anda gerçekleşseydi ihtimaller dahilinde farklı bir parlamento bekleyebilecektik” diye belirtiyor.
Olaybg.com