Ana Sayfa Gözlemci Marketlerde olağanüstü hal yok! Kırcalililer, Sofya vatandaşlarından çok daha sakin ve akıllı

Marketlerde olağanüstü hal yok! Kırcalililer, Sofya vatandaşlarından çok daha sakin ve akıllı

974
Paylaş

Bulgaristan’da koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Bu tehlikeli virüs ve alınan önlemler insanların psikolojisini de etkiledi. Vatndaşların ruh hali işe iki ayrı kutupta. Gıda arzı açısından, Kırcali’de Sofya’daki büyük zincirlerin aksine durum hala nispeten sakin. Büyük miktarlarda, ancak çoğunlukla temel ihtiyaçlarda göze çarpan alışveriş var.
Şehirdeki marketlerden birinde çalışanlara göre: “İnsanlar çoğunlukla un, makarna çeşitlerini ve konserve satın alıyor, ancak un en çabuk tükenen gıda.”.
Ancak kimse olası bir karantina için gıda depoladıklarını itiraf etmiyor. Ellerinde liste ile alışveriş yapanların olmasına rağmen.
24rodopi.com önünde yaşlı vatandaş, “Bir hafta yetecek kadar biraz fazla gıda alıyorum. Kırcali yakınlarında bir köyde yaşıyorum ve bu alışveriş yöntemini çoktandır uyguluyorum. Fakat Türkiye’deki marketlerde her şey tükenmiş durumda, raflar hızlıca boşalıyor. İstanbul ve Edirne’de yaşayan akrabalarım var, onlar durumu anlattı” diye belirtiyor.
Maske takmış bir kadın da market arabasını doldurdurmş olmasına rağmen, koronavirüs endişeleri nedeniyle değil, Kırcali merkezinden uzak bir mahallede yaşadığı için daha büyük miktarlarda alışveriş yaptığını iddia ediyor.


Olaybg.com