Ana Sayfa Gündem Mestan: Trafik cezalarım yok! 4 yıldır araba kullanmıyorum, Savcılığa karşı dava açıyorum!...

Mestan: Trafik cezalarım yok! 4 yıldır araba kullanmıyorum, Savcılığa karşı dava açıyorum! (Video)

641
Paylaş

DOST Başkanı, kaza davasındaki savcıların görevden alınmasını talep etmeyi düşünüyor. Kendisine uygulanan önlemlere itiraz etmeye devam edeceğini belirtti, çünkü bunu yapmazsa „suçluluğunu kabul ettiği izlenimini yaratacak“.

6 aylık bir bebeğin yaşamını yitirdiği kazadan 13 gün sonra Kırcali’de medyalar önünde Lütvi Mestan şunları beyan etti: “Bir tane dahi trafik cezam yok, böyle cezalar ödemedim. Yaklaşık dört yıldır bir milimetre dahi araç sürmedim. Milli koruma statüsünde bir kişiydim, bu da benim süratli araç sürmemi teorik olarak dahi hariç tutuyor. 2013 yılından bu yana 100 ile 300 lev arasında trafik cezasına çarptırılmış olmam iddiaları kesinlikle asılsızdır.”
DOST Başkanı daha, “Medya ve maalesef Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yayınlanan hakkımdaki çok sayıda kötü niyetli yalan ve nitelikli iftiralar cevap vermeme konusundaki sessizliğimi bozmaya karar verdim. Bugüne kadar sessiz kalmayı, ölen bebeğin ebeveynlerinin, yakınlarının ve akrabalarının büyük kederini paylaşma ifadesi olarak seçmiştim. Ancak başak birinin suçunu üzerime almayacağım” diye belirtti.
Lütvi Mestan, 2013 ylından bu yana almış olduğu trafik cezaların fişlerini istemiyle Trafik Polisine baş vurduğunu de ifade etti. Mestan, “Bu fişlerden ceza almış araçların plakaları anlaşılacak. Bu sözlerle ağır bir risk alıyorum, ancak araçların HÖH partisine ait olacağına eminim, o sırada partinin kağıt üzerinde hâlâ başkanıydım” diye belirtti. Bu araçların başka kişilerce kullanılmış olduğnun altını çizdi.
DOST Lideri, “Eğer haklıysam, haklarımı mahkemede arayacağım” diye söyledi. Savcılığa nitelikli hakaret suçlamasıyla dava açacağına dikkat çekti. Lütvi Mestan, avukatlarıyla 14 Nisan’da gerçekleşen kaza davasında yer alan savcıların görevden alınmasını talep etmeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi. Kendisine uygulanan önlemlere itiraz etmeye devam edeceğini belirtti, çünkü bunu yapmazsa „suçluluğunu kabul ettiği izlenimini yaratacak“.
Mestan, “Ceza Muhakemesi Kanunu ihlal edildi. Mahkemenin kararları kesindir, ancak yeniden bir yaptırım aldım. Bu ise derin bir kasıt hissi uyandırıyor” diye belirtti. Soruşturmaya siyasi bir müdahale söz konusu olabileceğini de dile getirdi.

Olaybg.com