Ana Sayfa Siyaset Mihail Konstantinov: Eğer HÖH Kırcali’yi tekrar kazanamazsa dışlanılacak

Mihail Konstantinov: Eğer HÖH Kırcali’yi tekrar kazanamazsa dışlanılacak

963
Paylaş

Kanal 3’te yayınlanan Benovska Soruyor programında matemetikçi ve siyaset analizatörü Prof. Mihail Konstantinov, HÖH’ün Kırcali’deki yerel seçimleri kazanamazsa dışlanacağını belirtti.
Sunucu İliana Benovska şunları sordu: “Siyasi süreçlerde yer alan büyük bir katılımcıyı unutmayalım. Ahmed Dogan’ın doğum gününden sonra dolaylı tarzıyla verdiği mesaj. Oldukça zarif ve ahenkli bir şekilde doğum gününde altın harflerle “Bu da geçer, ya hu!” yazılı bir kap hediye aldığını haber verdi. “Geçmesi gereken ve ileride olması gereken şey nedir? İkinci soru: Dogan bir kez daha HÖH’ün güvenlüğün garantisi olduğunu belirtmiş ve şunu ilave etmiş: “Bu ne demek oluyorsa”, bu benim antrparantezim: “Doğam gereği ben barışçıl bir insanım, ancak birisi bana dokunursa ben de karşılık vereceğim. Hayatı sevin ve yaşayın”. Gizli anlam nedir, Prof. Konstantinov?”
Prof. Konstantinov, “Gizli bir anlam aramaya gerek yok, bunlar zaten apaçık sözler. Her şey geçecek, biz de geçeceğiz, geçmişteki büyük insanlar da geçmiş, ardından iyi veya kötü olgular bırakarak, çünkü kötü olaylar da büyük olabilir. Büyüklük, olayın etik değeriyle değil, kapsamıyla ölçülür” diye açıkladı.
Benovska, “Her şeyin geçtiğinde, neler olacak? Sic transit gloria mundi “İşte dünyanın ihtişamı böyle geçiyor.“ sözlerini kastetmiyor mu? (Papa’nın taç giydirme töreninde, kilisenin görkemine rağmen Papa’ya bir ölümlü olduğunu hatırlatmak için söylenen sözler)” diye sordu.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Danışmanı ise şunları paylaştı: “Dogan’ın hediye aldığı söze benzer başka bir güzel cümle daha, ancak Latince kökenli. Doğru, her şey geçecek, bu da dahil, bizlerin geçmiş bir gün daha uzun, Tanrı’nın belirlediği gelecek ise bir gün daha kısa olacak. Şu anda yaptıklarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Geleceği değiştirebiliriz. Hepimizin kendimize yaptıklarımız olacak, küçük veya büyük insan yok. Söylediğim gibi, büyük bir savaşa yaklaşıyoruz ve bizleri bu savaşa yaklaştıranların, kurtuluşun olmayacağını bilmeleri gerek. Bulgaristan kendi pozisyonlarını koruması gerek, pozisyonu ise: bizler sadık insanlarız, somut eylemler için ise somut kanıtlar istiyoruz. Diplomatların sınır dışı edilmesi halihazırda vodvil (çok hareketli ve eğlenceli bir konusu olan, şarkılara da yer verilen hafif güldürü) renk almıştır.”
Antoaneta Hristova, “Bence Dogan, HÖH ve üstlendiği rolü kast etmekte, çünkü şu anda HÖH, Dogan’ın hedef olarak koyduğu rolle hâlâ övünebilir. HÖH geçmişte çok güçlü bir dengeleme rolüne sahipti, ancak onu yitirdi. “ diye belirtti.
Sunucu İliana Benovska, “Neden yitirdi?” diye sordu.
Bulgaristan Bilimler Akademisi Nüfus ve İnsan Araştırmaları Enstitüsü müdürü, “DOST skandalı etrafında yitirdi, bazı liderlerle ayrılmasıyla yitirdi, DOST’a yönelen birçok Bulgaristan Türkü ile yitirdi ve şu anda reyting açısından güçlü bir desteği yitirdi” diye yanıt verdi.
Benovska bunun üzerine, “Geriye dönüş var mı, yoksa HÖH yeni bir özellik mi bulmalı?” diye sordu.
Mihail Konstantinov şunları belirtti: “Yok, konuştuklarımız tamamen nicel bir boyuta sahip. HÖH 90 000 oy kaybetti. 2001 yılında sadece 19 millet vekilleri vardı, bu HÖH için tarihi bir minimumdur, tarihsel maksimumu ise tam iki katıdır – 38 millet vekili. Şu anda 25 millet vekilleri var, birkaçını yitirdiler, seçimlerden sonra HÖH her zaman birkaç millet vekilini yitirir. 250.000 oya ulaşacakları ve vatansever formasyona göre çok daha istikrarlı bir sonuca sahip olacakları 90 000 oyu yitirdiler, HÖH’ün sesi daha çok duyulacaktı. Şimdi bir sınavları var, gelecek sene Avrupa seçimleri, ne kadar oy alacaklarını göreceğiz. En önemlisi yerel seçimlerdir, Kırcali’yi geri kazanıp kazanamayacaklarını göreceğiz. Kırcali’yi geri kazanamazlarsa HÖH yolcudur, gün geçtikçe daha çok dışlanacaklar.”
Benovska, “Bu Bulgaristan için iyi mi, kötü mü? Belirttiğiniz gibi eğer, Tanrı korusun, HÖH yolcuysa yeni bir DOST dünyaya gelebilir veya eskisi canlanabilir?” diye sordu.
Siyasi Psikolog Antoaneta Hristova, “HÖH dayanıklıdır, tam olarak yolcu olduklarını söyleyemeyiz, eğer kaybetmeye devam ederlerse – evet. Ancak DOST’un kritik durumda olduğunu düşünüyorum” diye yanıtladı.
Benovska, “Sayın Mestan’ın bana küsmesini göze alarak, DOST’un tersine çavirilebilecek bir olgu olduğunu düşünmüyorum” diye yorum getirdi.
Mihail Konstantinov şunları dile getirdi: “Kişisel sadakat ve güvenilmezlik ile ilgili çok hassas bir nokta. Bir insanın kaç kez dönebileceği sorulmakta. Normalde insan bir kez döner. Churchill üç kez dönmüştür. Sadakat onlar için çok önemli bir şeydir, ancak bir kez dönebilirsin. Bir demiri iki kez eğersen ikincisinde kırarsın. Bence HÖH bazı oylarını tekrar geriye kazanabilecek, ancak tamamıyla değil.”
Antoaneta Hristova da şunları ilave etti: “Bundan dolayı da zorluk çekiyorlar. “Bu da geçer” mesajı bundan dolayı verildi”

olaybg.com