Ana Sayfa Gündem Milano yakınlarında 16 gün geçiren 8 Kırcalili öğrenci acilen geri dönüyor!

Milano yakınlarında 16 gün geçiren 8 Kırcalili öğrenci acilen geri dönüyor!

388
Paylaş

Milano yakınlarındaki küçük bir kasabada 16 gün geçiren 8 Kırcalili öğrenci ve iki öğretmeni acilen Bulgaristan’a dönüyor. Grup, Erasmus + programı kapsamında İtalya’daki bir kardeş okul ziyaretindeydi. Program kapsamındaki ortak eğitimin 29 Şubat’a kadar sürmesi planlanılıyordu, ancak koronavirüs vakaları nedeniyle Milano ve çevresinin kriz bölgesi ilan edilmesiyle ziyaret sonlandırıldı. Bu bilgiler ise 24rodopi.com önünde Bölge Eğitim Müfettişliği Başkanı Grozdan Kolev tarafından açıklandı.
Grup, Milano’daki Bergamo havalimanından iki uçakla geri dönecek. Kolev, Bulgaristan Eğitim bakanlığı ve sağlık görevlilerinin olay hakkında bilgisi olduğunu belirtti. Kolev daha, “Aralarında hasta yok, hepsi iyi durumda. Grubun geri döndükten sonra sağlıklarını korumak için gerekli tüm önlemler alınacaktır” diye açıkladı.
Öğrenciler ve öğretmenleri 9 Şubat’ta İtalya’ya gitmişlerdir. Eğitim ve Bilim Bakanlığı, sistemdeki kurumlara İtalya’ya ve COVID-19 koronavirüs ile enfeksiyon vakalarının olduğu diğer ülkelere organize geziler yapmaktan kaçınmasını tavsiye etti. Öneri, öğrencilerin ve öğretmenlerin çeşitli uluslararası program ve projelere katılımı ve okullardan düzenlenen gezilere bir kısıtlama getirmesini de içeriyor.
Güvenlik Konseyi’nin olağanüstü toplantısından sonra Askeri Hastanedeki koronavirüs merkezini yöneten Tümgeneral Profesör Dr. Ventsislav Mutafçiyski tarafından şunlar belirtildi: “Şu ana kadar almış olduğumuz önlemleri konuştuk. Onları tatmin edici olarak değerlendiriyoruz, ancak yine de bu önlemler tam kapsamlı değil. Termal kameralar tüm havaalanlarının tüm terminallerine yerleştirilmiştir. Bunların kara ve deniz sınırlarına da yerleştirilmesi planlanmaktadır.”.
Prof. Dr. Mutafçiyski daha, “Vatandaşlarımızın yurtdışından dönüşü bizim olduğu kadar lendilerinin sorumluluğundadır. Herkesin sevdiklerine, arkadaşlarına, meslektaşlarına karşı bir sorumluluğu olduğunu ve herkesle hemen iletişim kurmak zorunda olmadıklarını anlaması çok önemlidir. Geri dönen kişi karantinanın farkında olmalı ve eğer hastalığın belirtileri veya herhangi bir rahatsızlığı varsa sonrasında ne yapması gerektiğiniı bilen bir aile hekimine başvurmalıdır. Toplantıda daha koronavirüs ile potansiyel olarak enfekte olmuş hastalar ile ilgili spesifik durumlar da ele alındı” diye belirtti.
Olaybg.com