Ana Sayfa Gündem Misafirsiz, iftarsız – Ramazan evlerde!

Misafirsiz, iftarsız – Ramazan evlerde!

675
Paylaş

Müminlerin kendilerini ibadet ve oruca verdiğiMüslümanların mübarek Ramazan ayı başlıyor. Koronavirüs önlemlerinin alındığı şu günlerde Ramazan ayı bu yıl Kırcalililer için farklı olacak.
Kırcali ilçesinde Müslüman Mütevelli Heyeti başkanı İlhan Mehmed, “Her yıl birçok insanın katıldığı Teravih namazı bu yıl gerçekleştirilmeyecek. Toplu bir şekilde vaaz ve Kuran okumaları da yapılmayacak, okumalar çevrimiçi gerçekleştirilecek” diye belirtti.
İmam Güner Bekir’in müminleri evlerinde dua etmeye çağırdığı Mestanlı’da da durum aynı. İmam, “Camiler açık olacak, ancak sadece imamlar ve müezzinler burada olacak. İnsanların evlerinde ibadet etmelerine çağırıyoruz” diye belirtti.
66 yaşındaki Ahmed Ali için bu Ramazan farklı olacak. Ahmed Ali, “Bu yıl Ramazan’ı evde geçireceğiz. Camilerde bir araya gelmeyeceğiz. Tüm ibadetlerimizi evlerimizde gerçekleştireceğiz” diye belirtiyor.
Her yıl geleneksel olarak verilen iftar yemekleri de bu yıl gerçekleşmeyecek. Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, “Her yıl, ay boyunca iftar yemekleri düzenleniyordu. Bu yıl iftarlar iptal ediliyor. Bunun yerine ihtiyaç sahiplerine gıda paketleri dağıtılacak. Bu kişiler muhtarlar ve Sosyal Destek Dairesi tarafından belirlenecek, oruç tutanların listesi ise cami ve Müftülükten bildirilecek” diye belirtti.
Bunun yanı sıra Kırcali’deki otogarda durumlar sakin, Türkiye’den gelen yolcular yok. Tur operatörlerinden birinde çalışan İlian Spasov, „Türkiye’den Bulgaristan için rezervasyon yok, karantinanın bitmesini bekliyoruz.“ diye belirtiyor.
Genellikle müşterilerini yakın köylere götüren taksi şoförü Yılmaz Murad’ın gözlemleri de bu yöndedir: “Yaklaşık bir aydır Türkiye’den otobüs gelmiyor ve otobüs terminal ofisleri kapalı, gördüğüm kadarıyla çalışanlar da yok.”.

Olaybg.com