Ana Sayfa Gündem Müftülerin borçları bağışlanmayacak, 8 milyon lev borcun ödemeleri ertelenecek

Müftülerin borçları bağışlanmayacak, 8 milyon lev borcun ödemeleri ertelenecek

704
Paylaş

Başmüftülüğün devlete olan 8.279.000 lev borcu kalıyor. Borçalrı bağışlanmayacak, sadece geri ödemeleri ertelenecek. Ulusal Gelir Ajansı (UGA), Müslümanlar Diyanetinin mülkelerine el konulmaması için Başmüftülüğe karşı icra davasını durduruyor.
GERB Parlamento Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, Maliye Bakanı Vladislav Goranov’un huzurunda Mecliste yapılan brifingde Müftülüğün yükümlülüklerinin bağışlanmaktan ziyade, geri ödemeleri ertelenmesini önereceğini açıkladı.
Yasa değişikliği, Dini Mezhepler Yasası’nın birinci ve ikinci okuması arasında GERB tarafından önerilecekmiş. Tsvetanov, Müslimanlar Diyanetinin borçlarının artık talep edilemeyeceğini, UGA’nın tüm yaptırımlarının durdurulduğunu bildirdi. Goranov, yükümlülüklerin tamamen güvence altına alındığını söyledi.
Tüm diyanetlerin borçlarını affetmeye yönelik ilk karar, 8 milyon levlik borçların neredeyse tamamı Müslümanlar Diyanetine ait olması memnuniyetsizliğe yol açtı. Bu durum ise, BSP’nin hükümeti HÖH ile bir gizli anlaşma içinde olduğu suçlamalarına sebebiyet verdi.
Olaybg.com