Ana Sayfa TOP Muhalif Mustafa Ömer, Demokrasi Ligi’nin 30. kuruluş yılı vesilesiyle Edirne’de konuşma yapacak

Muhalif Mustafa Ömer, Demokrasi Ligi’nin 30. kuruluş yılı vesilesiyle Edirne’de konuşma yapacak

1052
Paylaş

Edirne’de Trakya Üniversitesinde düzenlenen konferansta Krumovgradlı (Koşukavaklı) Muhalif Mustafa Ömer, 30 yıl önce totaliter rejimin elinde olan Bulgaristan’da İnsan Haklarını Korumak için Demokrasi Birliğini nasıl kurduklarını anlatacak.
Birlik 13 Kasım 1988 yılında Mustafa Ömer, Sabri İskender ve Ali Ormanlı tarafından kurulmuştur. Üç kurucu, Todor Jivkov’un sözde Soya Dönüş sürecine açıkça karşı çıkmış ve Vratsa’ya sürülmüşlerdir.
Demokrasi Ligi, 1984-1985 yıllarında Bulgar mevzuatı ve uluslararası anlaşmalar temelinde zorla alınan isim, din ve özgürlük haklarının geri verilmesini talep etmiştir. O dönemde örgüt, yerel kuruluşlar ağı oluşturur. Örgütün birçok üyesi ülke dışı edilmiş olsa da, Demokrasi Ligi faliyetlerine devam edip Mayıs 1989’da, Özgür Avrupa radyosunda ve yabancı basında yankı uyandıran toplu açlık grevleri düzenlemiştir. Lig Başkanı Mustafa Ömer’dir, sekreteri ise Sabri İskender. Bugün ikisi de Edirne’deki konferansa karılacak.
Mustafa Ömer 1944 yılında doğmuştur. Kırcali’deki Pedagoji Enstitüsünü tamamladıktan sonra ilkokul öğretmeni olarak görev almaya başlar. 1980 yılında Sofya Üniversitesinde felsefe öğrenimini tamamlar. 1980-1985 yılları arasında Krumovgard meslek liselerinden birinde öğretmenlik yapmıştır. Aralık 1984’te Krumovgrad’daki isim değiştirme girişimlerine açıkça karşı çıkmıştır. 1985 yılının Ocak ayında, „siyasi uygunsuzluk“ nedeniyle görevden alınmıştır. O sırada onuncu sınıfta okuyan kızı, okuldan atılmıştır. Bunun sonrasında Mustafa Ömer bir buçuk yıl inşaatlarda çalışmıştır. 1986 yılının ortalarında ilk olarak Vratsa’nın Kunino köyüne, daha sonra Komarevo köyüne sürülmüştür. 13 Kasım 1988’de Sabri İskender ve Ali Ormanlı ile birlikte Bulgaristan’da İnsan Haklarının Korunması için Demokrasi Birliği kurmuştur. Örgütün ideoloğu Mustafa Ömer, Demokrasi Liginin başkanlığına seçilir. 4 Haziran 1989’da zorla memleketinden sürülmüştür, 1990 yılındaki değişikliklerden sonra ülkesine geri dönmüştür.
 
Fotoğraflarda: Mustafa Ömer bugün; Komünist rejimi tarafından sürülen Krumovgradlı (Koşukavaklı), Radyo Özgür Avrupa muhabiri Rumyana Uzunova’nın bir sorusuna cevap veriyor; 2015 yılında Mustafa Ömer’e, ilk derece Topluma Hizmet nişanı verildi. Ödülü Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev vermişti.
Olaybg.com