Ana Sayfa Siyaset Mustafa Karaday: Biz vatanseveriz! Yolunu şaşıranları özgürlük ve barış bayrakları altına geri...

Mustafa Karaday: Biz vatanseveriz! Yolunu şaşıranları özgürlük ve barış bayrakları altına geri döndürelim!

796
Paylaş

Yolunu şaşıranları özgürlük ve hoşgörü bayrakları altında geri döndürelim. Bu HÖH’ü n biyografisidir, totaliter rejimi olayları tekrar etmemesi  için bu unutulmamalıdır. Yerel seçimlerine daha epey zaman var, bundan önce bizler Avrupa Parlamentosu için seçim yapmamız gerekmektedir, çünkü asıl vatanseverler bizleriz.

HÖH Başkanı Mustafa Karadayı’nın “Sözde Soya Dönüş Süreci” kurbanlarını anma töreninde yaptığı konuşmaların özeti. Binlerce vatandaş Kirkovo ilçesine bağlı Mogilyane köyü yakınındaki Türkan Çeşmesine akın etti.

Tribünden Haklar ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Mustafa Karadayi, “Buradan nasıl bir tablo oluştuğunu bir görseniz! Burada bütün Bulgaristan’ı görüyorum, ülkenin her bölgesinden gelen insanlar! Yerini bilmeyen bazı insanların olduğu geçen yıldan farklı bir tablo. Birlik ve beraberliğimizi yıkmaya çalışanlar dostlarımız değil, düşmanlarımızdır. Bizi bölmek için her ne denerlerse denesinler, o zaman da söylemiştim – zor olacak, ama bu da bir sınav. Bunun da üstesinden gelmek için birer gururlu ve onurlu HÖH’lü olmak zorundayız. Bu da geçti, şimdi meydanı görüyoruz. Bugün daha uyum içinde, geçen yıldan daha birlik ve beraberlik içindeyiz” diye belirtti.

Karadayı daha, “aramıza katılan” birçok insanın olduğunu, ancak yine de barış, hoşgörü ve özgürlük bayrağı altında durması için yardım edilmesi gereken birçok kişinin bulunduğunu belirtti.

Tribünden Karadayı daha şunları ifade etti: “70’lerde Batı Rodoplar’da olanları, 80’lerde Doğu Rodoplar’da ve daha sonra Deleorman’da olanları gördük.

O dönem iktidarı bizi birleştirdi. Bizi üzüntü, acı ve çile birleştirdi.

Ardından, Kuzey Bulgaristan’da yasadışı bir örgüt oluşturuldu ve sizler onu kimin yönettiğini biliyorsunuz – Dr. Ahmed Dogan. Bu örgüt ortaya çıktı, insanlarımız hapislere gönderildi, ancak buradan bile ülkemize demokrasiyi getiren barışçıl protestolar organize edildi. Bu protestolar bizleri HÖH’te birleştirildi. Bazı kimselerin elinde bir araç olarak bizleri bölmek için farklı deneyler yapıldı. Ancak birliğimizin temelini fedakarlıklar, kahramanlarımız, acılarımız oluşturmaktadır. Ve bu temeli yıkmak için kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu bayrak sadece bir metre kumaş değil, kurbanlarımızın ruhları, kahramanlarımızın hüzün ve acıları ile dokunmuştur.

Bu bayrak daha uzun süre dalgalanacak, çünkü özgürlüğün, barışın ve birliğin bayrağıdır“.

Karadayı, “Bugün, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, insanların kendikendine zarar verdiğini, böyle bir olayın yaşanmadığını söylüyor. Ders kitaplarında bir tür tarih yazıyor, bir başka türü arşivlerde yazıyor, üçüncüsü ise ruhlarımızda kayıtlıdır ve biz bunu biliyoruz. Bu yüzden konuşmamız gerekiyor, böylece gelecek nesiller bu olayları bilecek ve tekrar edilmeyecek. Buradaki tablo konuşuyor, Türkan konuşuyor” diye devam etti.

Karadayı sözlerini gelecek yıl gerçekleştirilecek olan seçimlerle tamamladı: “Yerel seçimlere daha epeyce var, ancak ondan önce Avrupa Parlamentosu seçimleri var. Bu seçimler HÖH; Bulgaristan ve AB için çok önemli. Bugün Avrupa’da hoşgörü krizi rapor ediliyor, bizler ise bu krizi her gün yaşıyoruz. Yönetimde, Avrupa’nın faşist olarak değerlendirdiği milliyetçiler var.

Biz vatanseveriz!

Ülkemize karşı sorumluluklarımız var ve seçimimizi yapmalıyız, Bulgaristan kendi seçimini yapmalı, AB seçimini yapmalı. Bu nedenle aktif olmalıyız ve hak ettiğimiz  onurlu yeri almalıyız!”

Olaybg.com