Ana Sayfa Siyaset Necmi Ali: AB’nin Türkiye’ye dengeli bir yaklaşımı olmalı

Necmi Ali: AB’nin Türkiye’ye dengeli bir yaklaşımı olmalı

1728
Paylaş

Necmi Ali, Türkiye’deki insan haklarının durumu ile ilgili Avrupa Parlamentosu ALDE üyelerinin Strasbourg’daki genel toplantısındaki açılış konuşmasında şunları söyledi: Türkiye’deki insan haklarının durumu ile ilgili dengeli bir yaklaşım gerekiyor.  Olguların yanlış algısı ve gerçeklerin kötü değerlendirmesi, Türk toplumunun olumsuz bir resmini yaratabilir.”
Necmi Ali AB’nin, Bulgaristan ve Birliğin ortak bir sınırı paylaştığı Türkiye olup bitenlerle ilgili yerinde bir reaksiyonu olması için gerçek durumun ve bu durumun oluşmasındaki sebepler göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. Avrupa Parlamentosu, hem ekonomik, hem de politik açıdan başlıca partnerlerimizden biri olan bir ülke hakkında çok katı kararlar almaktan kaçınması gerektiğini de ilave etti.
Necmi Ali, Türkiye’nin mülteci kriziyle mücadele ve milyonlarca mülteciye sığınma konusunda büyük rolü olduğunu da vurguladı ve “Bu süreç sadece AB ve Türkiye ortak bir bildiri temel alınarak düzenlenmesine rağmen, Birlik’in dış sınırlarının korunmasına etkili bir şekilde katkıda bulunuyor. Bu durum, Güneydoğu Avrupa’da ve özellikle benim ülkem Bulgaristan’dan böyle görünüyor. Belli ki bu gerçeği unutmaya başlıyoruz” diye ilave etti. Avrupa Parlamentosu Üyesi Necmi Ali, mülteci baskılarıyla mücadelenin olumlu sonuçları, süreçle yakından ilgisi olan Avrupa Komisyonu temsilcileri bir çok kez dile getirdiklerini de vurguladı. Bundan dolayı da komşumuz olan ülkeye daha fazla saygı gösterilmesi gerktiğini de belirtti.
Necmi Ali ayrıca, AB Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı sırasında gerçekleşecek olan resmi zirve görüşmelerine de dikkatleri çekti: “Karşılıklı anlaşmazlığın aşılmasını beklediğimiz Mart ayı sonunda resmi bir AB-Türkiye toplantısı gerçekleştirilecek. Aynı zamanda, Parlamentoda müzakere sürecini sona erdirme önerileri de sıklıkla sunulmakta. Bu bağlamda, şu soru ortaya çıkıyor: Amacımız nedir, hangi etkiyi elde etmek istiyoruz? Tek sonuç, Türkiye’nin izolasyonu ve farklı yöne itilmesi olacaktır. Tüm bölgenin ve AB’nin güvenliğini artırmak için Türkiye’ye ihtiyacımız var ve Türkiye’nin de bize ihtiyacı var.”
Necmi Ali, Türkiye’deki durumun tartışılmasında agresif bir tonun üretken olmayacağını belirtti ve sözlerini şöyle tamamladı: “Daha dengeli bir yaklaşım ve teklifler sunmalıyız.”

olaybg.com