Ana Sayfa TOP Neler oluyor? Kırcali’deki konutlarda 3 Bulgaristan ve 7 yabancı uyruklu vatandaş kayıtlı

Neler oluyor? Kırcali’deki konutlarda 3 Bulgaristan ve 7 yabancı uyruklu vatandaş kayıtlı

256
Paylaş

Kırcali’de aynı adreste 3 Bulgaristan vatandaşı ve yedi yabancı uyruklu vatandaş kayıtlı. Küçük daire ise yabancı vatandaşlar tarafından kiralanmıştır. Bu durum ise bir kadının ülkedeki ikametinin yenilenmesi reddedilmesinden sonra adli yollara başvurduğu mahkemede ortaya çıktı. Bayan da aynı evin adresinde kayıtlıymış, ancak evin nerede bulunduğunu hatırlamakta güçlük çekiyormuş. Yabancı uyruklu kadının, Bulgaristan’da kaldığı sırada geçici ikamet adresi olan kiralık evin anahtarı bile yokmuş. Evin adresi, Yabancılar Sicili Otomatik Bilgi Sisteminde kayıtlıymış. Kırcali Emniyet Müdürlüğünün yaptığı araştırmada kadının şehirde otel odası kiraladığı ortaya çıkmış. Dairede ise daimi ve geçici ikamet adresi olarak 3 Bulgaristan ve altı yabancı vatandaş daha kayıtlıymış.
Kadın, mahkemede kayıtlı olduğu yerin nerede bulunduğu sorusuna bile cevap varememiş, çünkü yalnızca bir kez burada kalmıştır. Yabancı uyruklu kadın bir Bulgaristan vatandaşı ile evli olup uzun vadeli ikamete sahip. Ülkedeki ikamet süresini uzatma girişimi ise Kırcali Emniyet Müdürlüğü Müdürü tarafından reddedildi. Karar, Kırcali İdari Mahkeme tarafından da onaylandı.
Kırcali’deki hayali adres kayıtları yıllardır bir sorun olüşturuyor. Örneğin ev satın alıp burada daha 22 kişinin kayıtlı olduğunu öğrenmek gibi. Aynı zamanda yasa, yeni sahibine bu kişilerin ikamet adresini evinden sildirmesine izin vermiyor. Benzer saçmalık bir Avrupa Birliği ülkesinde meydana geliyor. Aynı durum Kırcali’nin tüm bölgelerinde mevcut.
2011 yılına kadar yasa, adres kaydı mülk sahibinin rızası olmadan da yapılmasına izin verirdi. Bununla birlikte, adres kayıtları buradan silinmesi için, aynı kişilerin bizzat yeni daimi ve geçici adres için başvurmalı gerekmektedir.
Olaybg.com