Ana Sayfa Yaşam Ortak banyo ve tuvaletlerle “yeni” gurbetçilere ayda 500 Euro

Ortak banyo ve tuvaletlerle “yeni” gurbetçilere ayda 500 Euro

1365
Paylaş

İlkbahar gelmeden yeni bir gurbetçi dalgası Doğu Avrupa’ya hareket etti. Bazılarının yıllardır burada deneyimi var, bazıları ise zor başlangıçlarla ilk defa karşılaşacak.
Doğu Rodopların „taze“ gurbetçileri, küçük pansiyon odalarında uyumak zorunda kalıyor ve kira bulmanın imkânsızlığından ötürü düzinelerce başka gurbetçilerle ortak banyo ve tuvaletleri paylaşıyorlar.
Almanya’ya giden gurbetçilerimizin 24rodopi.com önünde yaptıkları açıklamalara göre, ortak banya ve tuvaletleri olan kuçücük odalar için 300 ile 500 avro arasında kira ödütorlar.
25 yaşındaki Kırcalili Osman, “Kira bulmak çok zor. 3 aidat birden, iş sözleşmesi ve devlete vergi borcumuz olamadığına dair belgeler istiyorlar. Bunun yanı sıra, işe başlamamız için ikamet adresimizin olması şart. Kısır döngü. Tek çare, burada birilerinin seni karşılaması ve yerleşene kadar onun kiralık evinde kalmak. Aynı zamanda kiralar 500 levden başlıyor. Üçe çarpınca epeyce büyük bir rakam ortaya çıkıyor” diye konuya açıklık getirdi.
Kira bulma zorlukları, gurbetçilerimizi, hiç bir konforu olmayan ucuz pansiyonlara yerleşmeye zorluyor.
Bu durum diğer Batı Avrupa ülkelerinde de gözlemlenmekte. Örneğin Fransa’da, birkaç aidat birden ve iş sözleşmesinin istenilmesinin yanı sıra, Fransa vatandaşı olan bir kişinin sizin için kefil olması gerekiyor.

olaybg.com