Ana Sayfa Gözlemci Otobüsten sıraya… Pasaport Şubesi önünde 1000 kişi!

Otobüsten sıraya… Pasaport Şubesi önünde 1000 kişi!

1043
Paylaş

Uzun hafta sonunun ardından ilk iş günü, Kırcali Pasaport Hizmetleri çalışanları için bir kabusa dönüştü. Kelimenin tam anlamıyla göçmenler tarafından işgal edildi, bazıları buraya doğrudan otobüs durağından geldi.
Pasaport Şubesi önünde bekleyen yüzlerce kişiden ve yanında bir valiz bulunan bir vatandaş, “Sıraya girebilmek için otobüsten iner inmez doğrudan buraya geldim. Bu sabah otobüsten indik ve doğrudan buraya geldik” diye belirtiyor.
Devasa kuyruğun ortasında bir yerde sırasını bekleyen yaşlı bir adam, “Kuyrukta yaklaşık 1000 kişi bekliyor. Herkese hizmet vermeleri mümkün değil, çoğu yarın ve ertesi güne kalacak” diye paylaşıyor.
Bir başkası, “Ben 185 numarayım ve sanırım içeri girebileceğim. Günlük 350 kişiye hizmet veriliyor. Diğerlerinin diğer ilçelere gitmeleri gerektiği söylendi – Momçilgrad’a, Krumovgrad’a…” diye belirtiyor.
Kızgınlık da artıyor.
Rodop şehrindeki Bulgar kimlik belgeleri sektörünü işgal edenlerin görüşlerinin sadece bir kısmını aktarıyoruz: “Her yıl böyle, bu yıl ise daha da kötü. Dün çalışmadılar ve sonuç. Akşam saat 10.00’a kadar çalışmaları gerekiyor, yoksa mümkünü yok olamaz. Onlar ise saat 08.30’da işbaşı yaptılar.”; “Her beş yılda bir böyle kuyruklar oluşuyor. Buraya geldiğimizde üç dört gün pasaport için kuyrukta bekliyoruz. Bu dönem yaklaştıkça korkmaya başladık.”; “Organizasyonu beğenmiyorum, bir organizasyon yok. Herkes yan yana, mesafe korunmuyor. Herhalde koronavirüs de bulaşacak.”.
Otobüsler ise Kırcali’ye gelmeye devam ediyor.
Bu sabah Kırcali’ye inen başka bir vatandaş, “Otogara geldiğimizde beş altı otobüs vardı. Gelenler çok” diye belirtiyor.
Kırcali bölgesinde bu yıl yaklaşık 60.000 pasaportun, 40.000’in üzerinde kimlik kartının ve yaklaşık 12.000 sürücü belgesinin kullanma tarihi sona eriyor. Bu rakamlar aynı zamanda göçmenlerin belgelerini de içermektedir.
Bulgar Kimlik Belgeleri sektörünün önündeki durumun yarın da aynı kalması bekleniyor.

Olaybg.com