Ana Sayfa Gözlemci Pasaport Şubesi Önü: Bugün 300, önümüzdeki günlerde 700 olacak!

Pasaport Şubesi Önü: Bugün 300, önümüzdeki günlerde 700 olacak!

1229
Paylaş

Kırcali Pasaport Şubesi önündeki yaz kabusu başladı. Yeni haftanın ilk gününde bekleyenler uzun bir kuyruk oluşturdu. İnsanlar ise şu yorumu getirdi: “Kimlik belgelerini yenilemek üzere daha fazla kişinin gelmesi bekleniliyor!”.
Kırcali Pasaport Şubesi önündeki vatandaşlar, “Bulgaristan’da böyle. Kısa vadeli işlem, ücretli, fakat sıra bekliyoruz. Sıra numaramız 286, oysa pasaport ve kimlik kartı için 290 lev ücret verdik. Büyük ihtimalle yarın gişeye ulaşabileceğiz” diye belirtiyor.
Durum yine gergin. Düzinelerce bekleyen, bir o kadar da banklarda bekliyor, ortam gergin. Çoğu Türkiye’den. Bazılarının karantina süresi dolmuş, diğerleri PCR testi yaptırmış.
Kuyrukta bekleyen vatandaş, “Karantinamız bitti ve bugün pasaportlar için geldik. Bakleyeceğiz, bugün olmazsa, yarın. Türkiye’den dün geldik. Orada koronavirüs testi yaptırdık, sonuçları negatif çıktı ve gelmemize izin verdiler. Karantina altında olmayacağız, burada Pasaport Şubesi önünde bekleyeceğiz, biz zaten bunun için geldik” diye belirtiyor.
Güney komşumuzdan Pazar günü gelen genç bir erkek de, “Türkiye’de PSR testi 110 lira değerinde. Biz üç kişiye test yaptırdık, toplam 330 lira. Bulgaristan’a gelmek isteyen testini ödüyor, çok pahalı değil” diye paylaşıyor.
Aslında saatlerce bekleniliyor, Türkiye’den gelen vatandaşlar ise şube önüne akın etmeye devam ediyor. Göçmenler, “Yarın, öbürgün Türkiye’den birçok göçmen gelecek. Bursa’dan, İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den. Bugün burada 300 kişi varsa, çarşambadan itibaren 600-700 kişi olacak” diye açıklıyor.
Sınırın diğer tarafındaki çoğu kişinin Ekim ayında süresi dolan belgelere sahip olması nedeniyle Pasaport Şubesi önünde bekleyenlerin sayısı önemli ölçüde artması bekleniyor.

Olaybg.com