Ana Sayfa Gündem Pasaportsuz giriş başladı, Bulgar turistler Edirne’ye akın akın geldi

Pasaportsuz giriş başladı, Bulgar turistler Edirne’ye akın akın geldi

394
Paylaş

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararla Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girişi başladı. Kararı duyan Bulgar turistler, alışveriş yapmak için otobüslerle ve kendi araçlarıyla Edirne’ye akın etti.

ÇARŞI PAZAR HAREKETLENDİ

Geçtiğimiz haftalarda Bulgar turistlerin olmamasından dolayı boş oturan esnaflar, kararın ardından yaşanan turist hareketliliği ile eski günlerine dönmeye başladı. Gıdadan giyime, ev eşyasından temizlik ürünlerine kadar birçok ihtiyacını Edirne’ye karşılayan Bulgar turistler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a pasaport zorunluluğunu kaldırması dolayısıyla teşekkür etti.

Pasaportsuz giriş başladı, Bulgar turistler Edirne'ye akın etti

ALINAN KARARDAN MEMNUNLAR

Alışveriş için Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen Sevgi Raşonova, „Kaşar peyniri, peynir, zeytin her şeyi buradan alıyoruz. Türkiye’nin dana etine bayılıyorum, çok güzel. Bu alınan karar bizi memnun etti. Daha rahat gelip gidebileceğiz“ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bulgar vatandaşların Türkiye’ye pasaportsuz gelebileceğini açıklamasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten Bostanpazarı esnafı Metin Doğan, kararı duyan Bulgar turistlerin Edirne’ye akın ettiğini ve işlerinin hareketlenmeye başladığını söyledi. Turistlerin de alınan karardan çok memnun olduğunu belirten Doğan, hafta içi olmasına rağmen hareketlilik yaşanmaya başladığını ve ilerleyen günlerde bu hareketliliğin artmasını beklediklerini ifade etti.

Pasaportsuz giriş başladı, Bulgar turistler Edirne'ye akın etti

„GÜNE GÜZEL HABERLE BAŞLADIK“

Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen Nurşen Halil, güne güzel haberle başladıklarını ve Türkiye’ye sadece kimlikle gelebilme kararının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Bulgaristan’dan gelen Hristo Karageorgiev da, alınan kararı çok iyi bulduklarını ve bundan sonra Edirne’ye daha fazla turistin gelebileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Karageorgiev, daha fazla gelip alışveriş yapılabileceğini belirtti.

Pasaportsuz giriş başladı, Bulgar turistler Edirne'ye akın etti

„AĞUSTOS AYINDA BULGARLAR AKIN AKIN GELMEYE BAŞLAYACAK“

Açıklanan karardan mutlu olduklarını belirten esnaf İbrahim Halil Özer, „Bulgar turistler gelmeye başladı. Özellikle gurbetçi gelişleri bittiği zaman akın akın Bulgar turistler gelmeye başlayacak. Ağustos ayında Bulgarlar akın akın gelmeye başlayacak“ dedi. Esnaf Rahmi Cömert, „Açıklanan karar bugüne kadar duyduğum en güzel kararlardan birisi oldu. Bu tarihten itibaren Bulgar turistlerin gelişleri hızlanacak ve işlerimiz de hareketlenecek“ dedi.

Pasaportsuz giriş başladı, Bulgar turistler Edirne'ye akın etti

TURİST YOĞUNLUĞU BAŞLAYACAK

Öte yandan kentteki esnafları ziyaret eden AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelişlerde pasaport zorunluluğunun kaldırılması ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Alınan kararın esnafı memnun ettiğini belirten İba, Edirne ticaretinin hareketleneceğini söyledi. Kararın açıklanmasıyla birlikte kentte tekrardan Bulgar turist yoğunluğu yaşanması bekleniyor.

Pasaportsuz giriş başladı, Bulgar turistler Edirne'ye akın etti

Kaynak İhlas Haber Ajansı