Ana Sayfa Yaşam Perperekli Esin cami ve kilise restore ediyor

Perperekli Esin cami ve kilise restore ediyor

1129
Paylaş

Rodoplu kız cami ve kilise restore ediyor, sanatı ise Arda kıyılarındaki ilk sergisi ile sanat severler önüne çıkacak.
Esin Salim 1990 yılında Kırcali’de doğmuştur, çocukluğu ise Perperek köyünde geçiyor. Ortaokulu „Vladimir Dimitrov-Maistora“da Cemal Emurlov-Cimi’nin sınıfında Güzel Sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra, Veliko Tırnovo’daki St. Cyril ve Methodius Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Duvar Resimleri bölümünde lisansını ve 2014 yılında Restorasyon ve Koruma yüksek lisansınını tamamlıyor.  Erasmus öğrencisi olarak İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bir dönem ders alıyor ve tiffany ve füzyon boyama tekniklerini öğreniyor.
Zlataritsa şehrindeki St. Nikolay Mirliyski kilisesindeki ikonların restorasyon çalışmalarında ve Veliko Tırnovo camisi vitray cam boyama projesi Arabeska’da yer aldı. Mezuniyet tezi ise, Müslüman sanatında yeri olan Arabesk süsleme sanatının tarihi ve çağdaş uygulamaları ile ilgilidir. Ritmik olarak tekrarlanan dekoratif motiflerden oluşan Arabesk sanatı ile camilerin duvarları süslenmiştir.  Kırcali Krıg Sanat Galerisinde 50 eserinin yer alacağı ilk sergisini düzenlerken Esin şunları paylaşıyor: “Doğu’nun Ortaçağ süsleme sanatları, duvar, kilim, kitap kapağı ve seramik üzerine uygulanma imkanları ile çağdaş sanat için henüz kapıları aralanmamış bir alandır.”
Sanat Hareketindeki ilk sergisi ise genç ressamın yeteneğinin farklı boyutları sergilenecek – vitray cam süsleme, kolajlar, karışık teknikler, cam boyama, sicim ile figür kompozisyonları, sulu boya, kara kalem ve ebru, çiçek ve geometri motifli Arabeskler, oryantal süslemeli tabaklar, cam, grafik baskılar, sürahiler, vazolar ve şarap şişeleri. İki yıldır Esin Salim, Belçika Anvers’de yaşıyor ve burada kariyerinin bir sonraki akademik adımı hazırlıyor.

olaybg.com