Ana Sayfa Gündem Radev Erdoğan’a: “Parti ve seçimler ile ilgili iç siyasi sürecine karşılıklı saygı,...

Radev Erdoğan’a: “Parti ve seçimler ile ilgili iç siyasi sürecine karşılıklı saygı, ülkelerimiz arasında iyi ilişkilerin garantisidir!”

1599
Paylaş

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Brüksel’deki NATO zirvesinin oturum aralarında konuştular. Konuşma sonrasında Cumhurbaşkanı Radev, Bulgar gazeteciler önünde toplantıyı ilginç ve üretken olarak nitelendirdi.
Cumhurbaşkanı Radev şunlara değindi: “Parti ve seçimler ile ilgili iç siyasi sürecine karşılıklı saygı, ülkelerimiz arasında iyi ilişkilerin garantisidir. Türkiye ile iyi ilişkiler kurabilmek için bu net bik koşuldur.”
Görüşmelerinde Türk Akımı doğalgaz boru hattına da değinen Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan’ın bu hattın doğal uzantısı olduğuna inanıyorum. Bu nedenle, Türkiye’nin karar alma etkenlerinden biri olduğu için iki ülke hükümetleri yapıcı bir ruhla çalışmalıdır” diye belirtti.
Radev Erdoğan’a ülkemizdeki diyanet işleri yasasında yapılacak değişiklikler hakkında da bilgi vermiş. Radev, “Daha göreve bastığım gün böyle bir yasanın kabul edilmesini ısrar ettim” diye konuştu. Belirttiklerine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı bu haberleri olumlu karşılamış. Radev daha şunları dile getirdi: “Bulgaristan’daki tüm dinlerin bu kanunun sonuçlarından tatmin olmasını sağlamak için çalışmalıyız.”
Radev şunlara da değindi: “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye’nin bizim için önemli bir komşu, ortak ve müttefik olduğunu söyledim. Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmek istiyoruz, bu yüzden aramızda yanıtsız soruların kalmamasında ısrar ediyorum. Bu nedenle, mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde Türkiye’ninTrakyalı mültecilerin tazminatlarını değerlendirmek üzere, mülkiyet ve sosyal konular hakkında Bulgar-Türk ortak çalışma grubu oluşturulması davetinde bulundum.”
Cumhurbaşkanı Radev, Erdoğan’ın ikinci dönem göreve geçme törenine katılmasına ilişkin, Bulgar halkı tarafından görevine seçildiğini, onun adına hareket ettiğini ve onun adına karar verdiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı, “Görevim ne Avrupa Komisyonu ne de Bulgar hükümeti tarafından verildi” diye ilave etti.
Fotoğraflar: Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi

olaybg.com