Ana Sayfa Ekonomi Rodoplar’daki yatırımlar: Smolyan’da 90.6 milyon yabancı avro, Kırcali’de 291 milyon

Rodoplar’daki yatırımlar: Smolyan’da 90.6 milyon yabancı avro, Kırcali’de 291 milyon

161
Paylaş

Rodoplar’a yapılan en büyük doğrudan yabancı yatırımın sanayi sektöründe olduğu açıklandı. Analiz ise, Ulusal İstatistik Enstitüsünün en son verilere dayanmaktadır.
Smolyan ilindeki finansal olmayan sektördeki „taze“ avro, bir önceki yıla göre % 9.3 artışla 90.6 milyona ulaştı. En yüksek doğrudan yabancı yatırımı sanayi sektöründedir, yani toplam yatırımın % 90.7’sini oluşturan 82.2 milyon avro. 4.3 milyon avro veya % 4.7 nispi pay ile bir sonraki en büyük yatırım “Gayrimenkul İşlemleri” sektörünedir. “Ticaret; araba ve motosiklet onarımı; taşıma, depolama ve posta; otel ve restoran işletmeleri” sektöründe doğrudan yabancı yatırımı 2.7 milyon avro değerindedir. İlde yapılan yabancı yatırımların en büyük payı 27,2 milyon avro ile Smolyan ilçesindedir ve genel olarak bu bölge ülkede 23. sırada yer almaktadır.
En son istatistiklere göre, finans dışı sektörde 291.633.000 avro yabancı yatırımla Kırcali ili çok daha önde. Doğu Rodoplar’ın Kırcali ilini bu yatırım rakamı ülkede 12. sıraya yerleştiriyor. Burada da doğrudan yabancı yatırımlarının en büyük oranı sanayi sektöründedir. Madencilik, işleme ve diğer endüstriler; su temini; kanalizasyon hizmetleri, atık yönetimi ve geri kazanımı gibi sanayi sektörlerinde 141.7 milyon avro yatırım gerçekleştirilmiştir. Hizmet sektörüne ise 4.7 milyon avro yatırım yapılmıştır.
Olaybg.com