Ana Sayfa Gündem Sadece bir gün içinde 61 göçmen memleketine döndü, Cumartesi ve Pazar günleri...

Sadece bir gün içinde 61 göçmen memleketine döndü, Cumartesi ve Pazar günleri yolcu olmayacak!

624
Paylaş

Dün Kırcali bölgesinde Türkiye’den 61 göçmen geldi. 24rodopi.com önünde Bölge Sağlık Müfettişliği Başkanı Dr. Viktor Kirçev, ilçede toplam 843 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi.
Gelecek hafta sonu – 6 ve 7 Haziran’da, İstanbul’da ve Türkiye’nin diğer 15 ilinde yine evden çıkma yasağı yürürlüğe girecek. TC. İçişleri Bakanlığı haberlerine göre, özel izin almış olanlar dışında özel otomobillerin kullanılması de yasaktır. Söz konusu tedbir İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’nın yanı sıra Eskişehir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zongudak gibi büyük şehirleri kapsıyor. Önlem bugün gece yarısından 7 Haziran gece yarısına kadar geçerli olacak. Aynı zamanda, 6 Haziran Pazar günü, 65 yaşın üzerindeki ve kronik hastalığı olan kişilerin 14:00 ile 20:00 arasında dışarıya çıkmalarına izin verilecek. Cumartesi günü sabah 10.00’dan akşam 17.00’e kadar marketler, kasaplar, nöbetçi eczaneler, hastaneler çalışıyor olacak. Pazar günü, fırınlar ve talep üzerine evlere paketlenmiş yiyecek ve gıda servisi yapan işletmeler açık olacak.
Türk medyaları, Türkiye’nin son 24 saat içinde 988 yeni koronavirüs vakası ve 21 ölüm kaydettiğini bildiriyor. Bu son güncellemeyle, ülkedeki virüsten ölüm oranı 4.630 kişiye yükseldi, enfekte olanların toplam sayısı ise 167.410’a ulaştı. İyileşenlerin sayısı ise 130.000’ne ulaştı.
Türkiye, enfeksiyonun yayılmasında düşüş yaşandıktan sonra Pazartesi günü kısıtlamaların çoğunu kaldırdı. Restoranlar ve kafeler yaklaşık iki aylık eve teslim hizmetinden sonra sınırlı sayıda müşteriye kapılarını açtı.
Pazartesi’den bu sabaha kadar Kırcali’ye 800’den fazla göçmen geldi. Bunlardan 7’sinin Pasaport Şubesine gelerek 14 günlük karantinayı ihlal ettikleri gerekçesiyle kendilerine karşı duruşma öncesi işlemlerin başlattıldığını hatırlatırız. Bu kişilere 10.000 BGN ile 50.000 BGN arasında değişen para cezası uygulanabilir.
Olaybg.com