Ana Sayfa Mansetler Safran Kırcali bölgesinde tütünün yerine geçiyor

Safran Kırcali bölgesinde tütünün yerine geçiyor

1148
Paylaş

İtinayla yetiştirilirse, safran dönüm başına en az iki ton, hatta iki buçuk ton ürün verir. Kilogram başına 7 avro ile çarpıldığında, bu miktar dönüm başına 14.000 avro değerine ulaşıyor. Bu ideal bir gelir. Herkes 100 metrekare ekse, başlamak için 4 bin safran soğanına ihtiyacı olacak, geliri ise yaklaşık 1200 lev olacak. Gelecek yıl verim 250 kg’a ulaşacak, yani beş kat daha fazla safran elde edilecek. Bu 3.500 BGN tutarındadır.
Bulgaristan Ulusal Radyosu önünde Kırcali bölgesi safran çifçileri, “Çok emek gerektirmeyen, bakımı kolay bir çiçektir. Tütün yetiştirdik, bizler köylüyüz, ancak safranın tütünle hiç bir ilgisi yok. Bir dönüme yaklaşık 100-120 kilo safran soğanı ekiyorsun, iki üç soğan bitse 100-120 kilosunu kendine bırakıp 220 kilosunu kilo başına 20-35 lev arası fiyatlara satabileceksin. Safranı düzgün yetiştirirsen 200 gramdan 1000 lev kazanabilirsin” diye belirtiyor.
Hindistan ayrıca bizden safran soğanları istiyor, safran üretimine yatırım yapıyor.
Üreticiler daha, “Bulgaristan’da safran üretimi için ideal iklim koşulları var. İklim değişikliğinin ardından İran ve diğer ülkelerde safran üretmek artık mümkün değil. Bulgaristan’da önümüzdeki 40-50 yıl boyunca safran üretimi için ideal koşullar bulunacak. Beş yıl içinde Bulgaristan’ın safran üretiminde dünya lideri olma şansı var” diye ilave ediyor.
Olaybg.com