Ana Sayfa Gündem Sağlık Bakanı Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında salgın önleyici tedbirler getiren bir emirname yayınladı

Sağlık Bakanı Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında salgın önleyici tedbirler getiren bir emirname yayınladı

692
Paylaş

olağanüstü hal ve Ulusal Operasyonel Karargah’ın önerileriyle ilgili Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, 29.03.2020 tarihine kadar Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında aşağıdaki salgın önlemlerin alınması ile ilgili emirname yayınladı:
– Marketler ve eczaneler hariç olmak üzere, eğlence ve kumar salonları, diskolar, barlar, alışveriş tesis ve merkezlerine, catering işletmelerine ziyaretler durdurulmuştur.
– Okullar, üniversiteler ve diğer eğitim kurum ve kuruluşlarındaki dersler ve tüm ders dışı faaliyetler (etütler, grup çalışmaları, seyahatler vb.) durdurulşmuştur. Mümkün olan yerlerde uzaktan eğitim formu getirilsin.
– Çocukların anaokulları ve kreşlere ziyareti durdurulmuştur.
– Yasal ve örgütsel biçimleri ne olursa olsun, bireyler ve tüzel kişiler tarafından düzenlenen ve yürütülen okul öncesi ve okul eğitim sistemi dışındaki çocuklar ve öğrencilerle birlikte tüm grup faaliyet biçimleri ve çalışmalara son verilmiştir.
– Spor, kültürel, eğlence ve bilimsel etkinlikler (sinema, tiyatro, konser, müze ziyaretleri, konferanslar, sempozyumlar, spor ve SPA merkezleri, spor salonları ziyaretleri vb.) dahil olmak üzere her türlü kitle etkinliği durdurulmuştur.
– Tüm işverenler, ilgili iş faaliyetinin özelliklerine ve yeteneklerine bağlı olarak, çalışanları için uzaktan bir çalışma biçimi sunmalı. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, işverenler işyerinde iyileştirilmiş salgın önlemleri için düzenleme yapmalı: filtre, dezenfeksiyon ve havalandırma, personelin kişisel hijyeni destekleme ve akut bulaşıcı hastalıkları olan çalışanların veya yabancıların iş yerine gelmelerini önlemeli.
– Çocuk ve hamile kontrolleri, planlı muayeneler ve aşılar, canlı ve ceset donörlerden organ nakli ve tüm tıbbi kuruluşlarda hasta ziyaretler durdurulmuştur.
Önlemlerin süresi ve kapsamı, ülkedeki salgın durumun gelişimine bağlı olarak değişebilir.
Olaybg.com