Ana Sayfa Gündem Seçimler bugün olsaydı: GERB -% 14,5, BSP -% 13,9, „Böyle bir halk...

Seçimler bugün olsaydı: GERB -% 14,5, BSP -% 13,9, „Böyle bir halk var“ -% 7,9, HÖH -% 6,8, „Demokratik Bulgaristan“ -% 5,7

690
Paylaş

Bir sonraki Mecliste 7 siyasi formasyon olması muhtemeldir ve bunlardan beşi bu aşamada kesin görünmektedir. Bunlar GERB, BSP, „Böyle bir halk var“, HÖH ve „Demokratik Bulgaristan“dır. Maya Manolova’nın „Ayağa Kalk, BG“ ve şu anda iktidarda olan Birleşmiş Vatanseverler barajın altında kalıyor. Ankete katılanların % 62’si hükümete karşı protestoları desteklediklerini söylüyor, % 23,7’si desteklemiyor, geri kalanlar ise çekimser. Yüzde 58,9’u hükümetin istifasını istiyor, yüzde 26,5’i ise karşıt görüşte.
Bu veriler, Gallup International’ın ulusal temsili bir anketinden elde edilen sonuçlar üzerine ortaya çıkmıştır. Anket 30 Temmuz – 7 Ağustos döneminde 811 yetişkin vatandaşın kişisel görüşmeleriyle gerçekleştirildi.
Hem GERB hem de BSP güç kaybediyor ve şu anda oy hakkı olan insanlar arasında neredeyse eşit düzeylerde seçime hazır olma durumuna sahip. Açık bir soruda, GERB% 14,5 veya yaklaşık 800 bin potansiyel oya sahiptir (ülkemizde kalıcı ikametgaha ve oy hakkına sahip yaklaşık 5,5 milyon seçmenden). BSP’nin % 13,9’u var, bu da 800.000’den az oy anlamına geliyor. Son parlamento seçimlerinde GERB yaklaşık 1.150.000 oy ve BSP – yaklaşık 950.000 oy aldı. Oy vermeye kararlı olanlar arasında GERB liderliğini koruyor.
Slavi Trifonov’un partisi, ülkede olup bitenlerden en çok faydalanan parti – artmaya devam eden destekle, şu anda ülkemizdeki seçmenlerin % 7,9’una ulaşıyor. Veriler, HÖH’ün yaklaşık % 7’lik geleneksel düzeyde kaldığını ve bu rakamın 400.000’den az oy alacağını gösteriyor.
% 5.7 ile DB, normal seviyelerinden iki ila üç kat daha iyi puan alıyor. Bu formasyonda „Evet, Bulgaristan“ en net şekilde büyüyor.
Maya Manolova’nın yeni oluşumu gelişti ve şimdiden % 2,4 veya şartlı olarak yaklaşık 130 bin oy alacağı belli oluyor. % 2,3 ile Birleşmiş Vatanseverler de ona yakın bir oran sergiliyor (en görünür varlığıyla VMRO). Bu da, Meclis’e girmenin barajına yakın bir oran. Son parlamento seçimlerinde 130.000’den fazla oy almıştı. Böylece şu anda, bir sonraki Meclis’e girmenin formülü 5 + 2’dir. „Volya“,% 1.6 ile ana „paket“e yakın. Veriler, elbette, bir tahmin rolü oynayamaz, sadece şu andaki durumun bir resmidir. Gallup, bu açıklamanın özellikle son derece dinamik durumun arka planı için önemli olduğuna dikkat çekiyor.
Diğer oluşumlar arasında ABV -% 0,6, „Glas Naroden“ -% 0,4, vb.de dikkatleri çekiyor. Ataka, Vızrajdane, Tsvetan Tsvetanov’un projesi ve Vasil Bojkov’un projesinin oy oranı şu anda % 0,2’dir.
Olaybg.com