Ana Sayfa TOP Sıralama: Bulgaristan, dünyanın en iyi ülkeleri arasında 11. sırada

Sıralama: Bulgaristan, dünyanın en iyi ülkeleri arasında 11. sırada

693
Paylaş

Bulgaristan, bağımsız İngiliz siyasi danışmanı Simon Anholt ekibi tarafından gerçekleştirilen Good Country Index  sıralamasında 11. sırada.

Sıralama amacıyla, Anholt ekibi, ülkelerin kendi yeteneklerine (GSYİH, nüfus, vb.) göre  dünya refahlarına katkısını belirlemek için, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere, 35 dünya kuruluşundan verileri kullanıyor.

2018 sıralamasında 8 farklı kategoride dünya çapındaki katkılarına göre sıralanan toplam 153 ülkeyi kapsıyor – Bilim ve Teknoloji, Kültür, Barış ve Uluslararası Güvenlik, Dünya Düzeni, Gezegen ve İklim, Refah ve Eşitlik, Sağlık.

Ülkemiz sırasıyla, 11., 15. ve 11. sırada yer aldığı „Bilim ve Teknoloji“, „Barış ve Uluslararası Güvenlik“ ve „Gezegen ve İklim“ kategorilerinde en iyi performansı göstermektedir. Bulgaristan’ın gerilerde yer aldığı kategori ise (49. sırada) Refah ve Eşitlik kategorisidir.

Refah ve Eşitlik, Gezegen ve İklim kategorilerinde ikinci sırada yer alan  Finlandiya ise sıralamanın birincisi oluyor. Ardından İrlanda, İsveç, Almanya ve Danimarka geliyor. İlk 10’u İsviçre, Norveç, Fransa, İspanya ve Kanada tamamlıyor. İlk 20’de ise toplam 17 Avrupa ülkesi var. 2014 yılında başlatılan Good Country Index  sıralamasında komşularımız Makedonya 25. sırada, Romanya 32., Yunanistan 42., Sırbistan 48. ve Türkiye 57. sırada yer alıyor.

Olaybg.com