Ana Sayfa Gündem Skandal! Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu 3 Mart kutlamalarını iptal etmiş, Dışişleri Bakanlığı açıklama...

Skandal! Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu 3 Mart kutlamalarını iptal etmiş, Dışişleri Bakanlığı açıklama istiyor

1182
Paylaş

Dışişleri Bakanlığından, 3 Mart Milli Bayramını kutlama progremını iptal etme kararından dolayı Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev’den açıklama istenildi. Bakanlığın yaptığı açıklamada, Vılçev’in konuklar önünde yaptığı açıklama ve Bulgar Halk Oyunları ekibinin katılımını iptalini Bakanlıkla koordine etmediği belirtiliyor.
Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu ise kararını, Zeytin Dalı opersyonunda 1 Mart’ta şehit düşen Türk askerlerinin anısına Türkiye’de 3 ile 4 Mart’ta tüm kültürel faaliyetlerin iptal edilmesi, camilerde ise duaların okunması ile gerekçelendirdi.
Dışişleri Bakanlığının aktardığı Vasil Vılçev’in açıklamalara göre, kültür programını diplomatik protokol uyarınca iptal etmeye karar vermiş ve Suriye’de ölen Türk askerlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşu çağrısında bulunmuş, Şipka’da şehirt düşen Bulgar askelreinin anısı için ise sadece saygı duyulması çağrısında bulunmuştur.
Dışişleri Bakanlığından, önümüzdeki günlerde Edirne’deki Başkonsolos Vasil Vılçev ile yakın diyalogla tüm durumun oluşmasındaki tüm etkenler açıklığa kavuşacağı belirtildi.
Vasil Vılçev, Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu olarak Ocak 2016’da atandı.Kendisine görevinde başarılar temennisinde bulunan ilk kişi ise Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan oldu. Daha sonra Başkonsolos, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Yener Yörük ile görüştü.
Türkiye şehrindeki başkonsolosluk binası, Sarıcapaşa mahallesi, Talatpaşa sokağı No: 146’da bulunmaktadır.
olaybg.com