Ana Sayfa Gündem Şoförlerimiz Avrupa yollarında tehlikede!

Şoförlerimiz Avrupa yollarında tehlikede!

1002
Paylaş

Şoförlerimiz mülteciler nedeniyle kendilerini Avrupa yollarında emniyette hissetmiyor. Uluslararası Rodoplu şöförler  24rodopi.com önünde, mültecilerin dinlenmek için park halindeki TIRları abluka altına aldıklarını bildirdiler.
Mülteciler, yük araçlarını otoyol kenarlarındaki otoparklarda gözetleyip römorklarını işgal ediyorlarmış. Şoförler, bazılarının TIRlara hareket halindeyken dahi atladıklarını belittiler. Suriye ve Afganiztanlı mültecilerin amacı sınırlar arasında “ücretsiz” yolculukmuş.
Kırcali ilçelisinden bir TIR şoförü 24rodopi.com önünde şunları paylaştı: “Korkunç bir durum. Hareket etmeden araçlarımızı kontrol ediyoruz. Hareket halindeyken aracıma 15 kişi bindi. Otoparktan yavaşça çıkarken yan aynadan araca birilerinin bindiğini gördüm. Korktum. Silahlı olup olmadıklarını bilmiyorum. Mümkün olan ilk yerde durdum. Tenteyi açtağımda karşımda üç tane mülteci duruyordu. Elimde bir demir parça taşıyordum. Onları araçtan indirdim. Onları indirdiğimde taşıdığım mallar arasında başkalarının da olduğunu fark ettim. Yaklaşık 15 kişiydiler. İngiltere’ye gitmek istiyorlardı. Fransa’da Kale aracını işgal ettiler. Tam da feribotla İngiltere’den gelmiştim. Yönlerini bile bilmiyorlardı. Araçları gözetleyip biniyorlar. Tüm meslektaşlarım tedirgin. Polis durdurduğunda, git de insan taciri olmadığını anlat anlatabilirsen. Avrupa yollarında araç sürmek tehlikeli hale geldi.”
Doğu Rodoplar’dan onlarca uluslararası sürücü, Batı Avrupa’da yük kamyonları sürüyor.
Fotoğrafta: Bazı sürücülerimiz mültecilerden korunurken, diğerleri gönüllü olarak araçlarına alıp para karşılığında istedikleri yere kadar götürüyorlar. Bulgaristan plakalı bu TIR’dan Edirne’de neredeyse boğulmak üzere olan 106 Suriyeli yakalandı, bunlardan 45’i çocuktu.

olaybg.com