Ana Sayfa Doğa Studen Kladenets doğal parkında 1 500 alageyik yaşıyor, bu rakamdan fazla sadece...

Studen Kladenets doğal parkında 1 500 alageyik yaşıyor, bu rakamdan fazla sadece Danimarka’da var!

634
Paylaş

Studen Kladenets (Soğuk Pınar) doğal parkında ücretli avcılık döneminde en çok avlanan alageyiklerdir. Bu bölgenin benzersizliği ise hayvanların doğada özgür yaşamasıdır.
Park Müdürü Georgi Şeremetev Bulgaristan Ulusal Radyosu huzurunda, Studen Kladenets Doğa Parkında yaklaşık 1500 alageyiğin beş bin hektarlık bir alanda yaşamakta olduğunu belirtiyor. Dünyanın neredeyse hiç bir bölgesinde böyle bir avlanma parkı yoktur. Şeremetev, sadece Danimarka’da daha fazla sayıda alageyiğin bulunduğu bir bölge olduğunu, ancak bu park tel örgülerle çevrili olduğunu belirtti.
Alageyiklerin yanı sıra, Hollandalı uzmanların ısrarı üzerine 5-6 yıldır parkta kızıl geyik de yetiştirilmektedir. Alageyiklerinin yerine geçeceklerini düşünülerek kızıl geyik yetiştirme fikrine karşı koyanlar da olmuştur, ancak bu korkular gerçekleşmemiştir. Şeremetev’e göre, yabani geyikler için bugün çiftlik hayvanlatrı daha büyük tehlike arz etmekte.
Avrupa sübvansiyonları sayesinde çiftlik hayvanlarının sayısı artmakta, Doğu Rodoplar’daki çiftçiler onları serbest otlamaya bırakmaktadır, bu yüzden vahşi hayvanlarla aynı meralarda otlamaktadır. Şeremetev, meraların yetersiz olduğunu, bölgenin kurak bir bölge olduğunu ve haziran ayından sonra otlakların kuruduğunu belirtiyor.
Bu sorun yeni yeni uzmanların dikkatini çekmeye başlamıştır. Şu anada herkesin odak noktası çiftlik hayvanlarıdır, kuraklığın vahşi hayvanların üzerindeki etkileri geri planda kalıyor.
Fotoğrafta: Soğuk Pınar Avlanma Parkı
Olaybg.com