Ana Sayfa Gündem Suskunluğun sonu: Sözde Soya Dönüş Sürecinden 30 yıl sonra

Suskunluğun sonu: Sözde Soya Dönüş Sürecinden 30 yıl sonra

1002
Paylaş

22 ile 23 Haziran’da Pamporovo beldesinde Etnik Hoşgörü için Avrupa Vizyonu – EVET Derneği ile Konrad Adenauer Vakfının düzenlediği konferansın konusu “Kültürlerarası Diyalog ve Hatıra: Sözde Soya Dönüş Sürecinden 30 Yıl Sonra”dır.
EVET Derneği Başkanı Ergin Emin konferans hakkında şunları paylaştı: “Konferansta yer almak üzere tanınmış öğretim üyelerini davet ettik, ülkenin farklı bölgelerinden gelen katılımcılar, hiçbir şekilde demokratik bir toplum tarafından göz ardı edilmemesi gereken gerçekleri ve sonuçları duyama fırsatını yakalayacaklar. Birer Avrupalı olarak bu konuda suskunluğumuz bize yakışmıyor.”
Devlet Arşivleri Dairesi Başkanı Doç. Dr. Mihail Gruev’in raporu, “Bulgar Komunist Partisinin XX. Yüzyılın 60’lı ile 80’li Yılları Arasında Müslüman Topluluklarına Yönelik Politikaları” konusundadır. Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesinden Doç. Dr. Aleksey Kalyonski’nin konusu “Sözde Soya Dönüş Sürecinde Tarih Yazımı ve Propaganda”, Etnoloji ve Folklor Enstitüsünden Dr. Yelis Erolova ve Dr. Plamena Stoyanova’nın rapor konusu ise “Bulgaristan’da Çingene Azınlığa Karşı Komünist Politikanın Özellikleri”dir.
Konu ile ilgili bir korferans da Türkiye’de gerçekleştirilecek, Sözde Soya Dönüş Süreci ile ilgili son tartışma Brüksel’de olacak. Konferanslarda, bugün çoğunun Türkiye’de ikamet ettiği ve Totaliter Rejim tarafından şiddete maruz kaldığı kimseler de yer alacak.

olaybg.com