Ana Sayfa Doğa Tahminler: Kırcali’de Noel karsız geçecek

Tahminler: Kırcali’de Noel karsız geçecek

144
Paylaş

Meteoroloji uzmanlarının tahminlerine göre, Noel’de Kırcali’de yumuşak hava ve güneşli saatler hakim olacak. İstatistikler, Aralık için ortalama en yüksek hava sıcaklıkları 4 ile 9 derece arasında, ortalama en düşük hava sıcaklıkları ise eksi 4 ile artı 2 derece arasında olacağını göstermektedir.
Uzmanlara göre, Noel’de aşırı soğuk havanın hakim olması olasılığı düşüktür, genel olarak Aralık’ta ülkenin çoğu için normal ve normalin üstü sıcaklıklar hakim olacak.
Sinoptik Bg’nin verilerine göre, hava sıcaklıklarının düşüşü 7 Aralık tarihine kadar devam edecek, bu tarihten sonra ise Kırcali’deki hava sıcaklıkları artı 12 dereceye ulaşacak.
16-17 Aralık tarihlerinde yağmurun kara dönmesiyle birlikte yeni bir soğuk akımı bekleniyor. Havalar ay ortasından sonra daha sakin olacak.
Aralık ayındaki en düşük sıcaklık, eksi 34 derece ile İhtiman’da, ancak geçen yüzyılda ölçülmüştür. Yeni yüzyılın başından itibaren yılın en soğuk ayı, Sofya ve Plovdiv’de Noel’i yarım metre karla karşıladıkları ve başkentte sadece 5 gün boyunca sıcaklıkların sıfırın altına düştüğü 2001’deydi. Ancak bu kış aşırı soğukluklar beklenilmemekle beraber, ortalama hava sıcaklıkların normal ve normalin biraz üstünde seyretmesi bekleniliyor.
Astronomik kış ise 21 Aralık saat 12.44’te başlayacak.

Olaybg.com