Ana Sayfa Ekonomi Taksiciler: Her üç müşteriden biri öğrenci!

Taksiciler: Her üç müşteriden biri öğrenci!

983
Paylaş

Yüksek gelirlerin sezonu başladı

Kırcali’deki taksi sürücüleri, yaz sıkıntısı ve parasızlığının sonu geldiğini, okulların ilk ziliyle yüksek gelirlerin sezonu da başladığını söylüyor. Kırcali’deki çeşitli taksi şirketlerinin merkezinden okulların ilk gününde en sık yanıtı “Üzgünüz, ancak şu anda müsait arabamız yok” oldu.

Şehirdeki en büyük taksi şirketlerinden bir taksi sürücüsü 24×7 Rodopi önünde şunları paylaşıyor: “Sürekli öğrenci taşıyoruz. Okulların açılmasıyla gelirlerimiz % 30 artıyor. Öğrenciler her yere taksiyle gidiyor. Şehiriçi otobüslerin fiyatı 0.70 stotinka, bizler adresten adrese 2 lev alıyoruz. Müşterilerimizin üçte biri öğrenci.”

Yıllardır Kırcali’de kişi başına çok sayıda taksi düşmektedir. Bu hizmetin ücreti ise 2 ile 2.50 lev arasında değişmekte.

Taksi sürücüleri daha şunları belirtiyor: “Günde ortalama 70 lev gelirimiz var. 50 levden aşağı düştüğünde zararına çalışmış oluyoruz. Giderlerimiz, istasyon ücreti, cezalar gibi ekstralardan dolayı yükseliyor. Kış aylarında müşterilerimizin sayısı öğrencilerden dolayı artıyor. Bu sonbaharda okul onarımları ve şehirde farklı binalara yüzlerce öğrencinin dağıtımı nedeniyle daha yüksek bir gelir bekliyoruz.”

Yıl başından bu yana Kırcali ilçesi sınırları içerisinde 328 taksi izin belgesi düzenlenmiştir. Bu belgeler 31 Aralık’a kadar geçerlidir. Son yılların verilerine göre şehrimizdeki taksi sayısı yaklaşık 400 civarındadır.

Yolcu taşıma faaliyetini gerçekleştirmek için taksi şoförleri, yıllık 350 BGN tutarında bir vergi ödemek zorundadır.

Olaybg.com