Ana Sayfa Yaşam Tatul resmi olarak „Ulusal Önemi Olan Kültürel Değer” satatüsüne geçti (video)

Tatul resmi olarak „Ulusal Önemi Olan Kültürel Değer” satatüsüne geçti (video)

217
Paylaş
DCIM100MEDIADJI_0851.JPG

Tatul tapınağı artık resmi olarak “ulusal önem taşıyan” kategorisinde arkeolojik taşınmaz kültür değeri statüsünü kazandı. Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan, Kültür Bakan Yardımcısının ilgili emri ile bir bildiri mektubu aldı. Bu emir ile 78.68 hektarlık bir alanı kaplayan „Tatul“ kültür varlığının korunması için bir rejim düzenlenmiştir. Tanımlanan bölge içerisinde iki alanın belirlenmesi öngörülmektedir: A – Taşınmaz arkeolojik kültür mirası bölgesi ve B – hizmet alanı bölgesi.
Kültür Bakanlığı’nın emriyle, arkeolojik taşınmaz kültür değeri topraklarının “ulusal önem” kategorisiyle korunması için zorunlu öneriler verilir. Ağaç türlerinin kesilmesi, bitki ekimi, toprağı işleme derinliği gibi bir takım kısıtlamalar ve kaya oluşumlarında herhangi bir müdahalenin ve taş çıkarma yasağı öngörülmüştür. İdari bölgede inşaat çalışmalarında da özel kurallar uygulanacak.
Momçilgrad Belediye Başkanı Sunay Hasan konuyla ilgili şunları belirtti: “Bu statüyü elde ederek, Kırcali ilinde en ilgi çeken tarihi yapıtlardan biri olan Tatul’un gelişmesi ile ilgili yeni olanaklar sağlanılıyor. Tatul ve bölge ile ilgili yeni projeler hayata geçirmeyi planlıyoruz, çünkü Momçilgrad Belediyesi’nin önceliklerinden biri turizmin gelişmesidir.”

olaybg.com