Ana Sayfa Mansetler Telefonla sarkıntılık yapan işadamı Türkiye’deki hapis cezasından kaçarak Bulgaristan’a geldi

Telefonla sarkıntılık yapan işadamı Türkiye’deki hapis cezasından kaçarak Bulgaristan’a geldi

2449
Paylaş

Genç bir üniversiteli kıza telefonla sarkıntılık yaptığı gerekçesi ile ceza alan 60 yaşındaki Türk işadamı, hapse girmeye bir gün kala Bulgaristan’a kaçtı. İşadamı geçici ikametgah aldı.

Rahatsız edici tuhaf ve cinsel içerikli sesler Burdur’un Gölhisar Sulh Ceza Mahkemesi gerekçeli kararında, “Namusunu ilgilendiren bir konuda iftira atmak için gerekli sebep bulunmayan mağdurenin tutarlı, samimi anlatımları, telefon dökümleri ve tanık beyanları nazara alınarak sanığın mağdurenin cep telefonunu gizli numaradan arayarak rahatsız edici tuhaf ve cinsel içerikli sesler çıkartmak suretiyle cinsel taciz suçunu işlediği kanaatine verilmiştir’ diye belirtiliyor. Dava 6 yıl sürmüş, yerel mahkemenin beraat yönündeki kararını Yargıtay 5. Ceza Dairesi bozmuştur.

İstanbul’da oturan mağdure üniversite öğrencisi genç kız S.B. Gölhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak Şükrü Benli’nin kendisini telefonla taciz ettiğini ileri sürerek şikayetçi olmuştur.

Gölhisar Sulh Ceza Mahkemesi yargılama sonunda sanık Şükrü Benli’nin beraatine karar vermiştir. Ancak mağdur genç kız şikayetinde ısrar ederek Gölhisar Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği bereaat kararına itiraz etmiştir. Yargıtay 5. Ceza Dairesi yerel mahkemenin beraat yönündeki kararını bozmuştur. Bunun üzerine sanık Şükrü Benli yeniden yargılanmıştır. Bu defa yerel mahkeme Şükrü Benli’ye ceza kararı almıştır. Gölhisar Mahkemesi gerekçelerinde, “ sanığın mağdurenin cep telefonunu gizli numaradan arayarak rahatsız edici tuhaf ve cinsel içerikli sesler çıkartmak suretiyle cinsel taciz suçunu işlediği kanaatine verilmiştir” diye belirtiliyor. İşadamına sarkıntılık suçundan 1 ay adli para cezası ile cezalandırılmasına hükmetmiştir. Mahkeme ayrıca yasal indirim uygulayarak sanığın sarkıntılık suçundan cezasını 25 gün adli para cezasına düşürdü. Gayri reşit bir kıza sarkıntılık söz konusu. İstanbul’da okuyan üniversite öğrencisi 17 yaşındaymış.

4 ay 21 gün Edirne Tarım Açık Cezaevi’nde kalmış, hapse girmeye bir gün kala Bulgaristan’a kaçmış 

Şu anda Şükrü Benli, Türk makamlarınca yürürlüğe girmiş başka cezalar nedeniyle aranmakta. Malatya doğumlu eski işadamı, kaynaklarımıza göre 19 Ağustos 2017 tarihinde siyah renkli bir Volkswagen Passat otomobil ile Türkilye’yi terk etmiştir. Bulgaristan’a Kapitan Andreevo Sınır Kontrol Noktasından girmiştir. 10 Ağustos 2017’de yürürlüğe giren mahkeme kararının bulunduğu ve 20 Ağustos’a kadar Edirne cezaevine girmesi gerektiği konusunda tebligat almıştır. Sonraki günlerde 45 günlük Bulgaristan vizesi alarak 19 Ağustos’ta Volkswagen Passat arabasıyla Türkiye’den ayrılmıştır. 20 Ağustos’ta  cezasının infazı için gelmeyen hükümlü hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Edirne mahkemesi dosyalarından: ”Edirne Alipaşa Çarşısında tekstil ürünleri satan ve daha sonra dükkânını kapatan Şükrü Benli, Edirne 4. Asliye Ceza Mahkemesinin 2016/301 Esas ve 2016/485 sayılı kararı ile Şükrü Benli L. K.’ya ait kimlik bilgilerini yasadışı yollardan ele geçirmek ve yaymak suçundan 18/10/2016 tarihinde 2 yıl 1 ay hapis, cezası aldı. Yerel Mahkemenin kararı İstanbul İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandı.

“ Şükrü Benli işadamı C. S. Ç.’nin kimlik bilgilerini yasadışı yollardan ele geçirmek ve yaymak suçundan Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesinin 2016/553 Esas ve 2017/61 sayılı kararı ile 14/02/2017 tarihinde  ikinci kez 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Yerel Mahkemenin kararı İstanbul İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandı.

“Şükrü Benli işadamı S. T.’nin kişisel bilgilerini yasadışı yollardan ele geçirip yaymak suçundan Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nın 2016/506 Esas ve 2017/459 sayılı kararı ile26/09/2017 tarihinde   üçüncü kez 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Yerel Mahkemenin kararı İstanbul İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandı.

Şükrü Benli hakkında başka davalar da sürüyor. Kimlik bilgilerini yasadışı yollardan ele geçirmek ve yaymak suçundan Edirne Tarım Açık Cezaevi’ne konulmuştur. Yasa gereği 4 ay 21 gün sonra her gün polis merkezine gidip imza atmak ve öğlene kadar kamuya ait bir işte çalışmak üzere şartlı olarak serbest bırakılmıştır.

Bulgaristan’da “uzun vadeli” ikamet aldı

Bir buçuk yıldan beri Şükrü Benli Bulgaristan’da yaşıyor. Filibe, Svilengrad, Kırcali ve Sofya’da görülmüştür. Geçici ikamet almayı başarmıştır. Bir yıllık ikamet izni almıştır. Şükrü Benli, “Geçen yıl 22 Aralık’ta Svilengrad köylerinden olan Çernodıb köyündeki bir evde zorla alıkonulduğunu” iddia ederek Bulgaristan medyalarına haber oldu. Eski bir gazeteci olan Benli, saldırganların eter kullanarak onu bayılttığını iddia etti. Daha sonra gözleri kapatılarak bir araca bindirildiğini anlatan Benli, belirttiklerine göre Çernodıb köyündeki evde ona şiddet uygulanmış. Çıplak bırakarak elektrik vermişler. Kaçıranlar ona kadın elbiseleri giydirip video çekmişler. Kaçırılan Türkiye vatandaşı, işkence görürken kaçıranların Edirne Belediye Başkanına karşı yazı yazmayı durdurmasını istemişler. Ardından, Şükrü Benli’nin iddialarına göre, „Kendi cep telefonundan Edirne Belediye Başkanının Türkiye’deki 15 Temmuz’daki darbeyi desteklediğini açıkça gösteren bir video” izletmişler. Polise gidip bilgi verirse onu öldürmekle tehdit etmişler. 24rodopi.com’un verdiği habere göre, Benli ile ilgili skandallar, Edirne Belediye Başkanına karşı gizli bilgilere sahip olduğu iddiası nedeniyledir.

Şükrü Benli’yi kaçırıp işkence yapmaları için adam tutup tutmadığını öğrenmek isteyen gazeteciler önünde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,

Edirne’de herkes herkesin geçmişini bilir. Kimin tehditle iş yapacağını bilir. Kimin tehdide karşı iş yapmayacağını bilir. Ben o kişinin söylemleriyle ilgilenmiyorum, muhatap da olmuyorum. Temiz ellerimi çamura bulaştırmak istemiyorum.”

diye belirtti. Belediye Başkanı Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını da ilave etti. Türk makamlarının talebi üzerine, Türkiye’de hüküm giyen ve hakkında tutuklama emri olan işadamına Bulgaristan’da ikamet etme hakkının nasıl verildiği ve ikamet almak üzere sunulan sabıka belgesinin sahte olup olmadığını açıklığa kavuşturma ihtiyacı vardır.

Davalarıyla ilgili olarak Benl i hüküm giydiğini itiraf ediyor, ancak mağdur olduğunu da iddia ediyor . Ayrıca son 3-4 yılda Edirne Belediye Başkanına yakın insanlar tarafından takip ve tehdit edildiğini idda ediyor. Ancak Benli’ye karşı yürütülen dava 2003-2009 yıllarında bakılmıştır. Şükrü Benli bu konu hakkında yorum yapmıyor.

Olaybg.com