Ana Sayfa Gözlemci Tohumları sokaklarda ölüm saçan 30 yıllık seçkinler sapkınlığı… Suskunluk, çarpma ve „another...

Tohumları sokaklarda ölüm saçan 30 yıllık seçkinler sapkınlığı… Suskunluk, çarpma ve „another one bites the dust“

959
Paylaş

İtalya’da küçük bir dağ kasabası. Saçları beyazlamış yaşlı bir adam, inanılmaz bir Ferrari’nin direksiyonunda. Saatte yaklaşık 30 kilometre hızla yavaşça sürüyor. Küçük, dar sokaklarda. Onunla birleşen arabanın tadını çıkarıyor gibi görünüyor. Araçtan iniyor, bir gazete alıyor ve sokaklarda devam ediyor.
Roma’da tanınmış bir cerrah, şu anda küçük bir kasabadaki villasında tatil yapıyor. Bu adam hayatının son demlerinde böyle bir arabaya sahip olabilir. Ve aracını da yaşamını sürdürdüğü gibi sürüyor: vicdanlı ve sorumlu bir şekilde.
Bulgaristan’da, benzer sınıftaki aracın direksyonunda yaşlı birini gören var mı? Direksyonda 18-25 yaş arası züppeler. Bunlar için insan yaşamı araçlarının yakıt deposunun yarısı kadar yakıt bile etmez. Yaptıkları ise akla fikre sığmaz.
Çözüm yüksek para cezalarında değil. Sorun, toplumumuzda doğru parti, kamu ihaleleri, yalakalık vb. gibi iş başarılarılarına sahip zekası oldukça düşük elementlerin zenginleştirilmesinde yatmaktadır.
Büyük para cezaları sıradan insanlar tarafından ödenir. “Yukarıdakilerinin” umru bile değil. Bulgaristan’da ne yasa, ne kural, ne de yaşama saygı duyan kişileri yaratan sorun zengin olma şekilleridir.
İtalya’daki küçük kasabaya dönelim. Ferrari’nin direksiyonunda 20 yaşında bir Bg züppesi olsaydı ne olurdu? İtalya sokaklarında birkaç kişiye çarpmasa bile, kafelerde herkesin kulaklarını çınlatmak ve dikkatlerini kendine odaklamak için güçlü aracın motorunu zorlardı. Geriye kalan ve bu dünyada sadece kendilerini seyretmek için var olan “sefillerin” karşısında zenginliğini sergilemek için…
Bir gazeteci, tam anlamıyla bir günlük iş deneyimi olmayan, ancak on binlerce avroluk araba süren uyuşturucu kullanan bir züppe tarafından katledildi. Nedeni, ülkemizde yukarıda bahsedilen sonradan görme unsurlarının oluşmasıdır. Milen Tsvetkov’un yerinde olabilirdik. Çünkü böyle uyuşturucu kullanan “pahalı” elementler her şehirde var.
Böyle durumlarda ise suç kolektifindir. Çünkü 30 yıldır, sözde işadamları, bavul zengini adamlar, kamu ihaleleri ile desteklenen politika aristokrasisi gibi sapkın bir elit yaratıldığını gördük… Gördük ve sustuk. Baş kaldırmadık. Ve şimdi, böyle bir elitin ikinci, üçüncü nesil tohumları sokaklarda ölüm saçıyor ve ahlaksız gösteriş tenekeleri arkasında kendisini cezalandırılamaz hissediyor.
Suskunluk, çarpma ve „another one bites the dust“.
Olaybg.com