Ana Sayfa Siyaset Tsveta Karayançeva, Türkiye Meclisi Başkanı Binali Yıldırım ile görüştü

Tsveta Karayançeva, Türkiye Meclisi Başkanı Binali Yıldırım ile görüştü

932
Paylaş

Bulgaristan Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile görüştü. Bulgaristan Meclisi basın merkezinden verilen habere göre, iki meclis başkanı,Türkiye’nin  Antalya şehrinde düzenlenen Avrupa ve Asya Meclis Başkanlarının Üçüncü Toplantısı çerçevesinde görüşmüştür.

Görüşme esnasında, Bulgaristan Parlamentosu Başkanı, mülteciler konusunda Türkiye-AB anlaşmasının sıkı bir şekilde uygulanmasından memnuniyetini dile getirdi. Tsveta Karayançeva, Bulgaristan’ın anlaşmanın her iki taraftan da uygulanmaya devam etmesi konusunda ısrar edeceğini vurguladı. Karayançeva, Bulgaristan ve Türkiye’nin mülteci akışını engelleme çabalarına dikkat çekerek, bu sayede göç baskısının sıfır olduğunu vurguladı.

Bulgaristan Parlamentosu Başkanı, “Bulgaristan ve Türkiye, AB’nin dış sınırını korumak için ortak bir amaç paylaşıyor ve bu noktada, yani Avrupa vatandaşlarının güvenliğine ve huzuruna katkıda bulunmamız konusunda herkese örnek olabiliriz” diye belirtti.

Tsveta Karayançeva ve meslektaşı Binali Yıldırım, iki ülkenin parlamentoları arasındaki işbirliğini takdirle karşılayarak, bu iyi temasların gelecekte de devam etmesini istediklerini belirtti. Ayrıca, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ikili işbirliğini de görüşen meclis başkanları iki ülkenin parlamentoları arasında iyi bir diyaloğun, farklı sektörlerdeki ekonomik bağların derinleştirilmesinin ön şartı olduğu ortak görüşünü paylaştılar.

Bulgaristan Parlamentosu Başkanı Tsveta Karayançeva, Türk tarafına, İstanbul’daki Bulgar Aziz Stephen Demir Kilisesi’nin restorasyonuna ciddi katkılarından dolayı teşekkür etti ve, “Bugün, 120. yılını kutlayan bu kültür anıtımız, ulusal gururumuzun bir ifadesidir ve Haliç’i ziyaret eden her turisti güzelliğine büyülüyor”, diye belirtti.

Fotoğraflar: Bulgaristan Parlamentosu Basın Merkezi