Ana Sayfa Siyaset Tsvetanov ve Karadayı, Donald Trump’ın Ulusal Dua Kahvaltısına katılacaklar

Tsvetanov ve Karadayı, Donald Trump’ın Ulusal Dua Kahvaltısına katılacaklar

245
Paylaş

İki başkan bir kezliğine mahsus bütün dinlerin borçlarının bağışlanmasını teklif ediyor Meclisteki GERB grubu başkanı ve Parti Başkan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov, geleneksel olarak ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın yıllık Ulusal Dua Kahvaltısına katılacak. Bu bilgi GERB partisi basın merkezinden verildi. HÖH’ten ise bu yılki etkinliğe Parti Başkanı Mustafa Karadayı’nın da katılacağı belirtildi.
Dua kahvaltısı ardışık 67 yıl boyunca ve tüm dünyadaki yüzlerce ülkeden kamuoyuna açık olan aydın ve politikacıları topluma hizmet etmek ve tüm dinler, etnik gruplar ve milletlerden insanlar arasında esenlik için manevi ve aile değerleri uğruna düzenleniyor.
Tsvetanov ve Karadayı’nın yanı sıra, Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Vanya Koleva, Sofya Belediye Başkan Yardımcısı Todor Çobanov ve GERB Milletvekili Plamen Nunev da dua toplantısına katılacaklar.
GERB Meclis grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Mustafa Karadayı’nın yasa taslağına, 31 Aralık 2018 tarihine kadar birikmiş olan tüm diyanetlerin borçlarının bir kez olmak üzere bağışlanmasını öngörüyor.
Bu değişiklik ise, Perşembe günü sunulan Dini Mezhepler Yasası Değişiklikleri Yasası’nda belirtilmiştir. Yasa değişiklikleri faiz ve maliyetlerle birlikte, anaparaların da bağışlanmasını öngörüyor. Yasa değişikliklerini sunanlar ise temkinli bir şekilde teklifin „dinlerin işletme maliyetleri için hedeflenen bir sübvansiyon yoluyla fonlama hedeflerini karşılamak“ olduğunu belirtiyor.
GERB ve HÖH’ten ayrıca, din adamları ve din görevlilerinin maaşlarının öğretmenlerin maaşlarına bağlanmasını ve din görevlilerinin ücretleri öğretmenlerin ücretlerini aşamamasını öneriliyor. İşletme masrafları için devlet sübvansiyonları karşılığında maaşları ödenebilecek olan dini mezheplerin yönetim organlarındaki kişiler bundan hariç tutulacak. 1 Ocak tarihinden itibaren asgari öğretmen maaşı 920 levdir.

Olaybg.xom