Ana Sayfa Ekonomi Türk Akımı doğalgaz boru hattı Bulgaristan’dan geçecek mi?

Türk Akımı doğalgaz boru hattı Bulgaristan’dan geçecek mi?

1020
Paylaş

İstanbul, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin denizden geçen kısmının tamamlanması münasebetiyle Türkiye ve Rusya liderlerinin katılımıyla gerçekleşecek törene sahne olmaya hazırlanıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla gerçekleşecek tören öncesi, Türk Akımı Sözcüsü Sander van Rootselaar, Sputnik’in sorularını yanıtladı.
Projenin Rusya ile Türkiye arasındaki bağı güçlendirdirdiğine işaret eden Türk Akımı Sözcüsü „Projeye ilişkin iki taraftan da gelen pozitif bir enerji söz konusu. Ayrıca, Rusya ile Rusya gazının diğer potansiyel tüketicileri arasında yapıcı diyaloğun geliştiğini görmekten de mutluyuz. Örneğin, Macaristan, Bulgaristan ve Sırbistan da, projeye ilişkin ilgilerini dile getirdi. Bu bizim için ilginç bir durum ve bir sonraki adım ise Türk Akımı boru hattının rotasına ilişkin bir anlaşmaya varmak olacak çünkü bu yalnızca Türkiye’ye değil, aynı zamanda Güneydoğu Avrupa’ya da doğalgaz sağlanması için gerekli olacak“ dedi.
Sander van Rootselaar şunları da dile getirdi: „Genişlemenin nereye gideceğini söylemek için henüz erken, bu yüzden bu konu hala tartışılıyor, önemli olan, doğalgaz şebekesinin Türk Akımı’na yatırım yapmaya teşvik etmesi. Örneğin, Bulgaristan ve Sırbistan, Türk Akımı gazını almak için aynı zamanda kendi altyapılarına yatırım yapmaya da istekli. İtalya da Türk Akımı’ndan geçecek Rus gazına talip olduğunu açıkladı. Bu olumlu bir durum. Aynı zamanda İtalya, Rusya için de büyük bir Pazar. Almanya ve Türkiye’den sonra, İtalya Rus doğalgazı için üçüncü büyük tüketici. Boru hattını genişletme konusunda bir anlaşmaya varılması için, Rusya’nın İtalya’yı dinlemesi gerekiyor.“
Olaybg.com