Ana Sayfa Gündem Türkiye Büyükelçisi: Bulgaristan vatandaşlarının Türkçeyi layıkıyla öğrenmeleri konusunda Bulgar makamlarının çalışmalarının devamını...

Türkiye Büyükelçisi: Bulgaristan vatandaşlarının Türkçeyi layıkıyla öğrenmeleri konusunda Bulgar makamlarının çalışmalarının devamını diliyor ve bu konuda işbirliğine de hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum! Borisov: Açıklama isteyeceğim! (video)

711
Paylaş

Teklas Şirketinin Kırcali’deki dördüncü fabrikasının açılış töreninde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Hasan Ulusoy şunları paylaştı: “Bildiğiniz gibi Türk yatırımcıları buraya yatırım yaptığında Bulgarcanın yanında Türkçe de bilen Bulgaristan vatandaşlarını istihdam etmek istiyorlar. Bu bağlamda benim düşüncem ne kadar çok Bulgarcanın yanında Türkçeyi de okuyup yazabilen Bulgaristan vatandaşları olursa, bunlar Türk yatırımlarını daha da teşvik edecektir. Bu konuda, başta soydaşlarımız olmak üzere Bulgaristan vatandaşlarının Türkçeyi layıkıyla öğrenmeleri konusunda Bulgar makamlarının çalışmalarının devamını diliyor ve bu konuda işbirliğine de hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Bu düşüncelerle Teklas Bulgaria şirketini bir kez daha tebrik ediyor ve kutluyorum. Bu vesileyle de aynı zamanda Bulgaristan’ın güzide vatandaşları siz soydaşlarımızın Ramazan-ı Şerifini tebrik ediyor ve hayırlı Ramazanlar diliyorum”. Ulusoy’un bu sözleri, medyalar önünde fabrikadan ayrılırken söylenenlerden dolayı açıklama isteyeceğini belirten Başbakan Borisov’un tepkisine neden oldu. Kendisi açılış törenine konuk olmuştu.
Medyalar önünde Boyko Borisov şunları dile getirdi: “Büyükelçinin söylediklerini ben bir şekilde anladım, başkaları başka şekilde. Her durumda kendisinden açıklama isteyeceğim, ancak şirket sahibinin bana yaptığı açıklamada sorunun çalışanlarda olduğu yönündeydi, yani onların dil hazırlıklarında, özellikle yazı dili bilgilerinde. Bulgaristan’da Bulgarlar İngilizce, Almanca, Çince öğreniyor… Türkler, merkezlerde Türkçe bilinmesini istiyor, eğitim sistemimizde çok net programlarımız var”.


Olaybg.com