Ana Sayfa Tiyatro Türkiye Cumhurbaşkanının maaşları artırmasına önderlik eden yönetmen Kırcali’de çalışacak

Türkiye Cumhurbaşkanının maaşları artırmasına önderlik eden yönetmen Kırcali’de çalışacak

475
Paylaş

Kırcali Tiyatrosunda sonbahar-kış döneminde dünyaca ünlü bir yönetmen çalışacak. Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Balesinin Genel Yönetmeni Hafız Guliyev, Üzeyir Hacibekov’un Arşin Mal Alan piyesi üzerinde Kırcali Tiyatrosu Kadrie Letifova grubu ile çalışmaya başladı. Oyun, dört düğün ve mutlu sonla biten, çok sayıda müzik, şarkı ve dansla anlatılan bir aşk komedisidir.
Kırcali Tiyatrosu Müdürü Gılıb Boşukov, “Bu başlığı gelişi güzel seçmedik, repertuvar afişimizin sembolidir. Önümüzdeki yıl tiyatromuzun 60. kuruluş yılını kutlayacağız. Arşin Mal Alan, 1963-1964 sezonunda Kırcalili oyuncular tarafından sahneye koyulmuş ve bize en prestijli ödüllerden birini getirmiştir. Zor da olsa bu başlığı tam manasıyla gerçekleştirecek yönetmeni de bulduk” diye belirtti.
Hafız Guliyev, oyunu Ankara’daki Devlet Operası dahil olmak üzere birçok yerde sahneye koydu. Hafız Guliyev’ün anlattıklarına göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gösteriyi izledikten sonra sahneye çıkıp her oyuncuya çiçek sunmuş ve maaşlarına zam emri vermiştir. Aşk komedisi ise hala Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Balesi’nin repertuvarında yer alıyor. Yönetmen, tiyatromuz için hazır bir versiyonuyla geliyor.
Gılıb Boçukov daha, “Bir sanatçı kariyerinde, nadiren bu büyüklükteki bir yönetmenle çalışma fırsatını yakalar, ancak şans verildiğinde geriye unutulmaz anlar kalıyor” diye belirtti.
Kırcali Tiyatrosu Kadriye Latifova ekibinin yönetmeni Sabiha Mestan, “Kırcali sahnesinde ünlü yönetmen Hafız Guliyev’in konuk olarak gelmesini sağlayan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bulgaristan Cumhuriyeti’ndeki Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Nargiz Gurbanova’ya müteşekkiriz” diye belirtti.
Oyunun ilk temsili ise önümüzdeki yıl 18 Mart tarihinde Nevruz kutlamaları vesilesiyle gerçekleştirilecek. Aynı tarihte birçok ünlü ismin Kırcali’yi ziyaret etmesi bekleniliyor.
Olaybg.com