Ana Sayfa Gündem Türkiye hipermarket zinciri Kırcali’de şube açacak mı?

Türkiye hipermarket zinciri Kırcali’de şube açacak mı?

114
Paylaş

Başkonsolos: Bulgaristan kardeş ülke

Kırcali’yi ziyarette bulunan Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ve Vali Nikola Çanev arasında gerçekleştirilen görüşmede, yatırım olanakları ve ticaretin artırılması, Balkanlar’daki jeostratejik projeler ve mülteci sorunu konuları ele alındı.
Çanev, “Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ilişkiler, özellikle Varna’daki liderlerin toplantısında sonra birkaç yıldır en üst düzeyde. Başbakan Borisov ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki çabalar ve mükemmel diyalog sayesinde Bulgaristan üzerinde göç baskısı yok” diye konuştu.
Ergani’nin belirttiklerine göre, Türkiye, Suriye’den 4,5 milyon mülteci kabul etti, yaklaşık 1 milyon daha gelmesini bekliyor, bu yüzden bu ciddi insani krizle başa çıkmak için AB’nin hem siyasi hem de mali desteğine ihtiyacı vardır.
Konuk ve ev sahibi iki halk arasındaki güçlü tarihsel bağlarını dile getirdi ve Kırcali’yi etnik ve dini hoşgörü örneği olarak gösterdi.
Diplomat, Valiyi yerel seçimlerde elde ettiği yüksek sonuçtan dolayı kutladı ve Kırcali ile yoğun ikili temasların devam edeceği inancını dile getirdi. Çanev ve Ergani, Türk Akımı doğalgaz boru hattının ve enerji, ulaşım, ticaret vb. alanlardaki karşılıklı yarar sağlayan diğer projelerin önemine dikkat çekti.
Başkonsolos, Kırcali’de sanayi bölgesi projesiyle yakından ilgilendi ve bir sonraki ziyaretinde araziyi görmek istediğini belirtti. Ayrıca büyük bir Türk hipermarket zincirinin şehrimize gelmesi için teklifte bulunmayı düşündüğünü söyledi. Vali, aralarında lider olan Teklas Holding’in de bulunduğu bölgemizde Türk yatırımlarının varlığına dikkat çekti.
Çanev, Türk Diplomatına, ona memleketi Erzurum’u hatırlatan Rodop manzaralı bir tablo hediye etti.
Olaubg.com