Ana Sayfa Gündem Türkiye: Ülkede koronavirüs hastası yok!

Türkiye: Ülkede koronavirüs hastası yok!

299
Paylaş

Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu anda koronavirüse yakalanan Türk vatandaşlarının olmadığını açıkladı. Fahrettin Koca, “Zekai Tahir Burak Hastanesinde gözetim altında tuttuğumuz yolculardan 3. kez alınan numunelerin sonuçları da negatif çıktı. Hastanede takip edilen sağlık personeli ve uçuş mürettebatı karantinadan çıkartıldı. 14 günlük gözlem süresini evlerinde tamamlayacaklar.“diye açıkladı.
Bulgaristan’ın Kurtuluş Cephesinden (NFSB) Valeri Simeonov, Bulgaristan Parlamentosunda Türkiye’de 12 kişinin koronavirüse yakalandığını belirtti. NFSB, Türkiye ile sınır kapılarına termal kameraların ve izolatörlerin acil olarak konulmasına yönelik yetkililere çağrıda bulundu.
Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’nin önümüzdeki birkaç gün içinde koronavirüs testlerini Özbekistan ve Kırgızistan’a ihraç etmeye başlayacağını ve bunun da virüsü tespit etme süresini iki saatten daha kısa bir sürede azaltacağını söyledi. Türkiye tarafından geliştirilen testlerin doğruluklarının yüzde 99,6 olduğunu söyledi. BTA, yeni testle virüsü saptama süresinin 90-120 dakikaya kadar azaldığını bildirdi.
Bakan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın her biri için 10.000 test siparişi verdiğini ve Türkiye’nin önümüzdeki günlerde bunları ihraç etmeye başlayacağını söyledi. Türkiye’de koronavirüs vakası yoktur.
Reuters’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’de yetkililerin havaalanlarında termal kameralar kullanmakta olup virüsle ilgili başka tedbir ve önlemler almışlardır.
Olaybg.com