Ana Sayfa Gündem Türkiye vatandaşları, Bulgaristan kadınlarını Avrupa “bileti” olarak görüyor

Türkiye vatandaşları, Bulgaristan kadınlarını Avrupa “bileti” olarak görüyor

2690
Paylaş

Vatandaşlık için evlilik 

Türkiye vatandaşlarına Avrupa “bileti” olan Bulgaristan vatandaşı kadınların sayısı artıyor. Güney komşumuz vatandaşları ile Bulgaristan vatandaşı olan kadınlar arasındaki evliliklerin sayısı gün geçtikçe artıyor, bu evliliklerin büyük bir kısmının amacı ise еrkeklerin Avrupa Birliği ülkelerine yolunu açacak olan Bulgaristan vatandaşlığını elde etmektir. Bu açıklamaları 24х7 Rodopi gazetesine, iki “sevgilinin” imzalarıyla yasallaşan hayali evliliklerini bitirmek için başvurdukları avukatlar yaptı.
AB’ye BG bileti imkanlarından yararlanan Osman: “Evliliğimizi yasallaştırarak Bulgaristan vatandaşı olmak üzere Bulgaristan vatandaşı bir Türk kadını ile evlendim. Amacım hiç engel görmeden Batı Avrupa’da çalışmaktır.” diye açıkladı.
Birçok kadın eşlerinin bu niyetlerinden habersizdir. Resmi nikahlarının kıyılmasından birkaç ay sonra kendisinin yolunu Birleşik Krallık’a açmış olan Bulgaristanlı eşini terk eden bir Türkiye vatandaşının hikayesi de böyledir. Ancak Türkiye vatandaşı olan İ.G., Bulgaristan vatandaşlığı yanı sıra hayali evliliğinden adını taşıyan iki çocuk sahibi de olmuştur. İ.G. Kırcali mahkemesinde babalık haklarına itiraz etti, böylelikle “Avrupa yolu açıktır” şemasını açıklamış oldu. Bulgaristan’da evliliklerini resmileştirdikten ve Bulgaristan vatandaşı olduktan sonra koca Londra’ya gitmiş. Eşinin asıl amacını öğrenen kadın ise Kırcali bölgesindeki ailesinin yanına dönmüş. Başka bir erkekle yaşamaya başlayan kadının birkaç yıl sonra iki çocuğu doğmuş. Aralarında bir boşanma bulunmadığından çocuklar sahte kocanın adı ile nüfusa geçmiş. İ.G. de İngiltere’de kendine bir eş bulmuş, ancak boşanma davası açtığında Bulgaristan kimliğinin yanı sıra iki çocuk sahibi de olduğunu öğrenmiş. İ.G. Kırcaali mahkemesinde babalık haklarına itiraz etti, DNA testi sonrasında ise hakimler Türkiye vatandaşı “babayı”, baba haklarından muaf etti.
Olaybg.com