Ana Sayfa Gündem Türkiye’de organ ticareti yapan Bulgaristan vatandaşları

Türkiye’de organ ticareti yapan Bulgaristan vatandaşları

160
Paylaş

Türkiye’de polis, İstanbul’da bir organ kaçakçılığı kanalını çökerttikten sonra beş kişi tutuklandı. BTA’nın bildirdiğine göre, Türk metropolünde hastane kullanan kanal Bulgaristan vatandaşları ve organ donorları tarafından oluşturuldu.
Bulgaristan emniyetinin uyarısı üzerine 6 kişi yakalandı, 1 kişiyse gerçek kimliği tespit edilemeden Türkiye’den çıkış yaptı
İstanbul’da Bulgaristan uyruklu kişilerin özel bir hastanede sahte belgelerle organ nakli yaptırdıkları iddiasıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 6 şüpheliden 5’i tutuklandı.
İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Bulgaristan emniyet birimlerince Bulgar vatandaşlarının İstanbul’daki özel bir hastanede sahte belgelerle organ nakli yaptırdıklarını bildirmeleri üzerine çalışma başlattı.
Polis, İstanbul’da ve Bulgaristan Sofya’da da kliniği bulunan özel bir hastanede sigortalı olarak çalışan Türk vatandaşı F.Ö. (55) isimli kadını takibe aldı.
Şüpheli F.Ö.’nün Bulgaristan vatandaşı olan ve organ nakline ihtiyacı olan alıcıları Bulgaristan’daki klinik vasıtasıyla İstanbul’daki hastanenin organ nakli birimine yönlendirdiği, daha sonra organ nakline ihtiyacı olan hastanın önceden tanımadığı ve aralarında hiçbir tanışıklık ve akrabalık bağı olmayan ancak organ nakli için kan grubu ve diğer şartları uygun olan bir vericiyi temin ettiği ortaya çıktı.
Zanlının, alıcı ve vericileri eş ya da kardeş gibi gösteren sahte belgelerle Etik Komisyonu Kuruluna göndermeden ilgili mevzuat gereği direkt nakil yaptırmaya çalıştığı tespit edildi.
Olaybg.com